What Remains of Edith Finch – İnceleme

Fixlenmiş Hile, Genel, Güncel Hile, Hile, İnceleme/Özel İnceleme, Ön İncelemeler, Tam Çözüm/Rehber Oca 27, 2023 Yorum Yok

 
Giant Sparrow tarafından geliştirilen ve Annapurna Interactive tarafından yayınlanan hikaye tabanlı yürüme simülasyonu oyunu What Remains of Edith Finch, bizlere anlatmak istediğini absürt bir halde aktaran bir üretim olarak karşımıza çıkıyor. Oyun içerisinde Finch ailesinin başına gelenleri husus alınıyor ve her birinin trajik vefatlarına şahitlik ediyoruz. Oyunda bir taraftan bu mevzu aktarılmaya çalışılırken diğer taraftan da dikkat çeken atmosferler ve görünümler yer alıyor.
 
Finch ailesinin trajedisi
 
 
 
Oyun içerisinde Finch ailesinin dramatik ve trajik bir biçimde vefatından bahsediliyor. Aile bireylerinin her biri farklı hallerde ne yazık ki hayatını kaybediyor ve bu da bizlere absürt bir halde aktarılıyor. Küçüğünden büyüğüne bütün aile bireylerinin mevti tattığı bu imal içerisinde bizlere derin ve gizemli bir hikaye anlatılıyor. What Remains of Edith Finch, gerek öyküsü ile gerek atmosferiyle de bizleri içine çeken bir imal olarak karşımıza çıkıyor.
 
Hikaye konusunda oyuncuları üzmeyen ve çok uygun bir tecrübe sunan bu imal her bir aile üyesini Biricik tek ele alıyor ve farklı farklı kısımlar halinde bizlere aktarıyor. Her bir aile ferdinin farklı odası ve yeri bulunuyor. Bunların yerleri ve yerleri mevt formlarına nazaran aslında dizayn edilmiş durumda. Yani onlarla birebir eşleşiyor diyebilirim.
 
Absürt bir anlatım
 
 
Oyun içerisinde anlatılan bu hikaye bizlere absürt bir biçimde aktarılıyor. mesela bir kısımda bir aile ferdinin vefatına şahitlik ederken kedi olabiliyor diğer bir kısımda köpek balığına dönüşebiliyor bir Öbür kısımda ise küvette oturarak oyuncak kurbağayı üstlere hakikat zıplatabiliyoruz. Münasebetiyle oyun içerisinde bu üslup absürt anlar ve kısımlar yer alıyor. Lakin bu absürt durumlar bir halde o karakterle birlikte anlamlandırmaya çalışılıyor. Zira bu yaptığımız şeyler o karakterin aslında başından geçenlerin bir yansıması.
 
Atmosfer ve manzara
 
 
 
Her bir aile ferdinin farklı bir formda vefatı tattığı bu oyunda farklı farklı yerlere gidebiliyor, Çeşitli görünümlere göz atabiliyor ve gittiğimiz yerlerde de dikkat çeken atmosferler bizlere eşlik ediyor. Münasebetiyle What Remains of Edith Finch, atmosfer ve görünüm konusunda biz oyun severleri Hayal kırıklığına uğratmıyor bilakis o ortamı Fazla hoş bir biçimde yansıtıyor. Oyundaki her bir ayrıntı bir aile ferdi ile eşleşiyor ve onun ne yaşadığı hakkında bizlere bilgiler veriyor.
 
Bizi öyküsü ile buluşturmak isteyen bir yapım 
 
 
 
What Remains of Edith Finch bizlere temelde gizem dolu bir trajedi kıssasını anlatmak için karşımıza çıkıyor. Bunu yaparken de atmosferi ve görüntüleri ile de dikkatleri üzerine çekiyor. hikaye anlatırken absürt olaylardan hiçbir Vakit kaçınılmıyor ve bu da aslında dikkat çeken ve İlgi çeken ögelerden biri. Oyun oynarken hakikaten farklı ve Özgün bir üretim olduğunun farkına varıyorsunuz ve daha Evvel bu türlü bir tecrübe elde etmediğinizi görüyorsunuz.
 
Bu hikaye anlatırken oyunda rastgele bir zorluk yahut bulmaca ögesi yer almıyor. Hasebiyle ardınıza yaslanıp bu kıssanın tadını çıkartabiliyorsunuz ve oyunun bizlere sunmak istediğini deneyimleyebiliyorsunuz. Oyun hakikaten de diğer yürüme simülasyonlarından farklı olarak Özgün bir Amel yapıyor ve farklı kısımlar halinde bizlere kıssasını sunuyor.
 
Çeşitli görsel hoşluktaki alanlara, görüntülere ve daha fazlasına şahitlik edeceğimiz bu üretimde epik bir söz bizleri bekliyor. Oyunu oynamanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Yürüme simülasyonu oyunları genelde hikaye anlatımlarıyla ön plana çıkar. Bu oyunda birebir halde öyküsüyle ön plana çıkıyor. Bunun yanı Dizi absürt bir anlatımla da bu kıssayı süslendiriyor. Münasebetiyle bu üretimi kütüphanenize ekleyebilir ve gönül rahatlığı ile oynayabilirsiniz.
 
– Steam sayfası

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir