Road 96 – İnceleme

Fixlenmiş Hile, Genel, Güncel Hile, Hile, İnceleme/Özel İnceleme, Ön İncelemeler, Tam Çözüm/Rehber Oca 23, 2023 Yorum Yok

 
Digixart tarafından geliştirilen ve Digixart, Ravenscourt tarafından 2021 yılında yayınlanan hikaye odaklı macera keşif hayatta kalma oyunu Road 96, bizlere pek hoş bir tecrübe sunuyor. Firewatch oyununun grafiklerini ve çizimlerini andıran bir dünyaya atıldığımız bu macerada Türlü karakterleri Denetim ediyoruz. Oyun içerisinde Denetim ettiğimiz bu karakterler 18 yaşından Ufak olarak karşımıza çıkıyor yani çocuk diyebilirim (Aslında bunlar kayıp çocuklar).
 
Oyunda arka planda bizlere bir hikaye anlatılıyor. Bu hikaye kapsamında yaşadığımız ülkede Aka bir seçime gidiliyor, seçime gitmeden Evvel ortalık kaosa sürükleniyor ve var hükümetin bu kaosa neden olduğu bildiriliyor. Hasebiyle biz de ortalığı kaosa sürüklediğini düşündüğümüz bu hükümeti durdurmak yahut devirmek için Çeşitli atılımlarda bulunmaya çalışıyoruz.
 
Yaptığımız atılımlar ortasında ise karşımıza çıkan karakterlerle konuşmak, onların niyetlerini ve fikirlerini almak, sağa sola Türlü sprey boyalarla kendi fikirlerimizi yazmak, toplumun fikirlerini lisana getirmek, oyun içerisinde yer Meydan medya aracını kullanmak ve daha fazlası yer alıyor. Oyunun özü özcesi toplumu tertibe getirmek ve bu uğurda elimizi taşın altına koymak.
 
Sınıra kaçış macerası
 
 
 
Oyunda Temel maksadımız üstte da ufaktan bahsettiğim üzere üzerinde yaşadığımız ülkeden kaçmak. Bu uğurda ailemizi ve sevdiklerimizi geride bırakıyoruz ve kayıp çocuklar olarak yetkililer tarafından aranıyoruz. Oyun içerisinde Türlü karakterler seçebiliyoruz, bu karakterler ise yetkililer tarafından çocuklar olarak karşımıza çıkıyor. Bu karakterlerin her birinin de olaylara nazar hali, başlangıç pozisyonları farklı gösteriyor. Burada hedefimiz Denetim ettiğimiz karakterle sona ulaşmak ve huduttan Öbür bir ülkeye geçiş yapmak. Oyun büsbütün bunun üzerine kurulmuş durumda.
 
Tabii sona ulaşmak ve sondan geçmek kolay bir Amel değil. Münasebetiyle buraya gitmek için Çeşitli seçimler yapmamız gerekiyor. Bu seçimlerin her birinin farklı farklı sonuçları bulunuyor. kimi güç durumda kalabiliyor kimi de işin içinden çıkılmaz pozisyonlara gelebiliyoruz. Hatta karakterimiz mevtle burun buruna gelebiliyor ve hatta ölebiliyor. Münasebetiyle yapacağımız seçimler ve uygulayacağımız atılımlar oyun içerisinde Fazla Ehemmiyet arz ediyor diyebilirim.
 
Seçim odaklı bir yapım
 
 
 
Oyun içerisinde üstte özet formunda bahsettiğim ayrıntıları bir kenara koyarsak; yaşadığımız bir ülke var, ülke kaosa sürüklenmiş, bu ülke şu anda seçime gidiyor, seçim öncesi Türlü propagandalar ve çalışmalar bulunuyor. Biz de burada yaşayan bir insan olarak bu kaosun ortadan kalkmasını ve işlenen insanlık cürmünün faillerinin bulunmasını istiyoruz. Bu esnada Çeşitli kümeleri yahut karakterleri destekleyebiliyoruz. Oyun bizlere bu yolda seçim odaklı bir Bina sunuyor.
 
Road 96 içerisinde seçimler epeyce Ehemmiyet arz ediyor. mesela bir yere vardığımız Vakit bu bölgeyi araştırabiliyoruz, araştırıp araştırmamak büsbütün bize kalmış durumda. Burayı araştırdığımız takdirde yeni öğeler elde edebiliyoruz, bu öğeler de ileride karşılaştığımız karakterlerde yahut olaylarda Fazla işimize yarıyor.
 
Oyun içerisinde Yeniden bir yeri büsbütün keşfettikten sonra çıkış yapabiliyoruz. Yolumuza tekrar devam etmek ve hududa ulaşmak için de üç dört farklı seçim bulunuyor. İstersek telefon kulübesinden taksi çağırabiliyor (keşfetmek işte burada Kıymetli oluyor, zira keşfederken etraftan Nakit da bulabilme talihimiz var) istersek otostop çekebiliyor istersek yürüyerek gidebiliyor istersek de etraftan keşfettiğimiz ve anahtarını bulduğumuz aracı çalabiliyoruz. Bunların seçimi büsbütün bize kalmış durumda. Her birinin başka ayrı sonuçları bulunuyor ve direkt bize tesir ediyor diyebilirim.
 
Sınırda yaşanan karmaşa
 
 
 
Oyunda üstte da bahsettiğim üzere Temel emelimiz hududa ulaşmak ve bu ülkeyi bir formda terk etmek. Her bir karakteri aslında hududa getirmeye çalışıyor ve bu uğurda hayatta kalmaya çalışıyoruz. Yapacağımız seçimlerin Kıymetli olduğu bu oyunda her bir Ira hududa ulaşabiliyor ve bunların ulaşıp ulaşmaması büsbütün bizim elimizde oluyor. Oyunun bu kısımda bana nazaran bir eksi tarafı bulunuyor. Ulaştığımız Hudut sınırında her Vakit tıpkı kısımlara ilerleyebiliyor ve birebir sekansları yaşayabiliyoruz. Bu da biz oyuncuları bir yerden sonra sıkabiliyor. Fakat Hudut sınırında farklı farklı kaçış sekansları bulunuyor; yani hududa ulaştık, buradaki sonda istersek tırın ardına saklanıp o denli ülkeden kaçmaya çalışıyor istersek de memurları ikna edip ilerleyebiliyoruz. Yine bunun dışında dağ tarafına yönlenip dağ bayır tırmanarak ilerlemeye çalışıyor dilersek de yer altındaki tünellerden hududu geçmeye çalışabiliyoruz. Bunların her birinin farklı zorlukları ve sonuçları bulunuyor, bunlara dikkat etmemiz gerekiyor.
 
Farklı yerler ve olaylar
 
 
 
Oyun içerisinde sona ulaşmak için Aka bir çabaya atılıyoruz. Bu macerada farklı farklı yerlere uğrayabiliyoruz ve buradaki farklı olaylarla karşılaşabiliyoruz. Road 96’da karşılaşabileceğimiz Çeşitli karakterler bulunuyor. Bu karakterler ortasında polis, intikam peşinde olan gizemli kişi, Küme üyesi ve daha fazlası yer alıyor. Bunlarla her bir Ira aslında bir noktada denk geliyor ve bu karakterlerle daha Çok sohbet etme ve onları tanıma imkanı buluyoruz. Oyun bu kurguyu ve öyküyü pek hoş bir halde bağlıyor diyebilirim.
 
Oyunda her bir Ira farklı yerlere gidebiliyor, burada farklı olaylarla karşılaşabiliyor, karşılaştığımız bu olaylar içerisinde Tekrar Türlü seçimler yapabiliyor ve maceramız buna nazaran şekilleniyor. Oyun içerisinde atıldığımız bu macerada seçimlerinizin ne kadar Değerli olduğunu oynarsanız siz de ayrım edersiniz; mesela bir hırsızlık olayında hırsızlarla ortak olabilir yahut onlara karşı gelerek büsbütün Hasım olabiliyorsunuz. Bu büsbütün sizin seçimlerinize kalmış durumda. Her iki durumda da farklı sonuçlar bizleri bekliyor. Münasebetiyle oyunda her Vakit karlı bir halde ayrılmaya bakın.
 
Gece ve gündüz döngüsü
 
 
 

Oyun içerisinde sona ulaşmaya çalıştığımız bu macerada dinamik hava ögeleri da yer alıyor. Oyunda gece ve gündüz döngüsü gün boyunca devam ediyor. Bu süreçte Türlü karakterlerle konuşabiliyor, onları tanıyabiliyor ve hedeflerini öğrenebiliyoruz. İstersek onlarla münasebetlerimizi düzgün formda ilerletiyor istersek de büsbütün Zıt bir biçimde onlara karşı durabiliyoruz. Yağmur altında ıslandığımız dakikalardan güneşin alnında kavrulduğumuz dakikalara kadar Yine bu macerada boş bulduğumuz bir vakitte uyuyabiliyor, dinlenebiliyor ve daha fazlasını yapabiliyoruz. Bu sayede Şayet gündüzse uyuyup geceye çevirebiliyoruz. Geceyi seven biri iseniz maceraya gece devam ediyorsunuz, Şayet gündüz ve aydınlığı seviyorsanız da gündüz bir formda ilerliyorsunuz. Lakin oyunun kimi kısımlarında durumlar farklılık gösterebiliyor. Münasebetiyle hikaye gereği gündüz ilerlememiz gerekiyorsa gündüz ve aydınlıkta ilerliyoruz.

Tanıştığımız karakterler bir noktada bağlanıyor
 
Oyunda tanıştığımız her bir Ira aslında bir noktada hikaye gereği bağlanıyor. Yani tanıştığımız ve diyaloğa girdiğimiz bu şahıslarla aslında boş bir diyaloğa girmiyoruz, her bir diyaloğun gerisi aslında dolduruluyor diyebilirim. Oyun bu hususta Fazla düzgün Amel çıkartmış. Münasebetiyle diyalogların altının boş olmaması, bir noktada bunların sonlara hakikat daha da düzgün bağlanması, kendi yaptığımız seçimlerin sonuca tesir etmesi üzere durumlar sahiden de ilgimizi çeken ve oyunu oynatan ögelerden bir tanesi.
 
Aksiyon ve dövüş öğesi yok
 
 
Sınır macerasında ilerlerken üstte da bahsettiğim üzere karakterlerle diyaloğa girebiliyor, Çeşitli sırları açığa çıkarabiliyor ve kimin neye hizmet ettiğini öğrenebiliyoruz. Lakin bunların dışında oyun içerisinde rastgele bir aksiyon yahut dövüş ögesi bulunmuyor. Doğal yer yer elimize Değnek alabiliyor ve etraftaki objeleri (şişeleri vs.) devirebiliyoruz ve ekstra Türlü etkinliklere katılarak burada havalı silahlar vb. kullanabiliyoruz. Bunların dışında oyun içerisinde rastgele bir aksiyona giriş yapmıyoruz. Oyun sinematik ve hikaye ögelerini bünyesinde barındıran bir macera keşif tecrübesi sunuyor. Hasebiyle ardınıza yaslanarak oyunu oynayabiliyorsunuz.
 
Road 96’da ilgimi çeken olaylardan biri de her görüştüğümüz ve buluştuğumuz karakterle diyaloglarımızın ilerlemesi ve aslında bunun bir noktada birleşmesi. Bu hakikaten de çok ilgimi çeken ve beni nereye götüreceğini merak ettiğim kısımlardan bir tanesiydi. Oyun hakikaten bunu Fazla güzel başarmış durumda. Zira, aslında o denli zannettiğimiz bir karakterin sonradan Fazla farklı birisi olduğunu öğrendiğimiz kısımlar da karşımıza geliyor. Hasebiyle oyunda tanıştığımız karakterlerle aşikâr oranlarda diyaloğa girebiliyor, bunlarla birlikte aramızın güzel yahut Kötü olmasını biz seçebiliyor ve Türlü seçimler karşılığında da oyunun sonucu değişkenlik gösteriyor diyebilirim.
 
Oyunun grafikleri çok İlgi cazip ve renkli
 
 
 
Oyunun grafiklerinden de ufaktan bahsedecek olursam tatmin edici bir şıklığa sahip. Bunu gece ve gündüz döngüyle anlatacak olursam: Bu döngü hakikaten hoş bir halde aktarılmış durumda. Oyun içerisinde Yine ilgimizi çeken ve biraz da çizgi tadında bir sanat üslubu benimsenmiş. Renkli ve İlgi çeken bir grafik tarzına sahip olan bu oyunda gerek animasyonlar gerekse oyun içi diyaloglar ve hikaye şahsen benim ilgimi çeken ögelerden bir tanesi oldu.
 
Oyun içerisinde yer Meydan Özellikle gece etrafın aydınlanması, ortaya çıkan görüntü, ateşin vermiş olduğu hissiyat Fazla uygun bir biçimde karşımıza çıkıyor. Yine yağan yağmurun sesleri, etrafı ıslatması ve daha bu şekil ögeler pek hoş ve tatmin edici bir tecrübesi bizlere hissettiriyor  diyebilirim. Yani grafik ve animasyon konusunda bizleri Düş kırıklığına uğratmayan bir imal olduğunu söyleyebilirim.
 
Zaten oyun grafik ve animasyon konusunda bizlere en güzeli olduğunu söylemiyor, oyunun bizlere sunduğu anne Faktör öyküsü ve bu gidişatın değişmesi üzerine karakterlere girdiğimiz diyaloglar diyebilirim.
 
Her bölgede farklı etkileşim ögeleri, olaylar, karakterler ve diyaloglar
 
 
 
Oyun içerisinde üstte da bahsettiğim üzere farklı farklı aranan çocukların denetimi elimize alıyoruz. Bu aranan çocuklar aslında hududa ulaşmaya çalışıyor ve her biri farklı yerlere ve yerlere uğramak durumunda kalıyor. Biz de bu atıldığımız macerada farklı yerlere adım atıyoruz. mesela bir karakterle akaryakıt istasyonuna öteki bir karakterle otele giriş yapabiliyoruz. Burada farklı karakterler, farklı olaylar ve diyaloglar gerçekleşiyor. Hasebiyle bu yaşanan farklı durumlar da bizlere hoş bir halde aktarılıyor ve İlgi çekiyor.
 
Oyun içerisinde vardığımız bu bölgelerin her birinde farklı bir halde etkileşime girebileceğimiz kısımlar, öğeler ve daha fazlası bulunuyor. Oyunda burada daha Evvel karşılaşmadığımız karakterler yer alıyor, bunlarla Yine etkileşime girebiliyor ve diyaloglarımızı ilerletebiliyoruz ve buradan Türlü bilgiler almaya çalışıyoruz.
 
 
 
Yine bu yerlerden hududa ulaşmak için yanımıza almamız gereken ögeleri bulabiliyoruz,. mesela buradan çıktıktan sonra ve Türlü olaylar yaşadıktan sonra bir anahtar bulabilirsek bu bölgenin yakınlarında bir terk edilmiş otomobil bulacağız, bu araç ile gideceğimiz yere yani sona hakikat daha süratli bir formda ve inançlı bir formda gidebileceğiz. Hasebiyle bu da oynanışı ve gidişatı etkileyen ögelerden biri. Şayet anahtarı bulamazsak da ya otostop çekeceğiz ya taksi çağıracağız ya da ayağımıza Kuvvet diyerek yürüyeceğiz. Oyun içerisinde bu stil seçenekler bulabileceğimiz ve etkileşime girebileceğimiz durumlara bağlı diyebilirim.
 

Road 96 oyununu oynamanızı tavsiye ederim zira oyun içerisinde arka planda hoş bir biçimde bir hikaye anlatılıyor, bu hikaye örgüsü oyun içerisinde yer Meydan karakterlerle hoş bir biçimde harmanlanıyor ve yaptığımız seçimlerle de öyküye direkt tesir ediyor ve sonucu değişkenlik gösteriyor. Münasebetiyle hikaye tabanlı macera oyunlarına düşkünseniz ve bu şekli seviyorsanız kesinlikle denemeniz gerekiyor. Bu biçimi sevmeseniz bile oynayabileceğiniz ve hoş bir macera yaşayacağınız oyunlar ortasında yer alıyor. Şayet gerçekçi bir grafik takıntınız yoksa ve bu stile giriş yapmak istiyorsanız da bu oyun size çok rahatlatıcı ve eğlenceli tecrübe sunabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir