eFootball 2023 Bizlere Nasıl Bir Deneyim Sunuyor?

Fixlenmiş Hile, Genel, Güncel Hile, Hile, İnceleme/Özel İnceleme, Ön İncelemeler, Tam Çözüm/Rehber Oca 09, 2023 Yorum Yok

 
Konami tarafından geliştirilen ve yayınlanan, daha Evvel PES serisi ile aşina olduğumuz efootbal 2023 dönemi ile beraberiz. Bu dönemde bizleri birçok yenilik ve içerik bekliyor. Fiyatsız olarak sunulan klasik spor futbol oyunu ile çevrimiçi maçlara katılabilir, şov maçları atabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.
 
Dönem Devre gelen canlı güncellemelerle ekiplerin takımları yeni tutulduğu bu oyunda kendimize ilişkin bir kadro kurabiliyor, bu grubun başına geçebiliyor ve dilediğimiz üzere maçlara çıkabiliyoruz. Oyun içerisinde arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz çevrimiçi modu yani PVP, offline yani çevrimdışı olarak oynayabileceğiniz şov maçları, muhakkak süreçlerde açılan Faaliyet maçları ve daha fazlası yer alıyor.
 
Ücretsiz olarak sunulan bu oyunda Master Lig yani anne Lig Mevcut mı?
 
 
 
eFootball 2023’te şu anda Master Ligi yani anne Lig bulunmuyor. Daha Evvel fiyatlı olarak aldığımız PES oyunlarında siz de biliyorsunuz ki bir anne lig kısmı vardı. Bu anne Lig içerisinde dönem sezon ilerliyorduk ve büsbütün çevrimdışı bir tecrübe sunuyordu. Fakat bu fiyatsız üretimde şimdilik bu kısım yer almıyor. Bunun yerine Hayal Lig isimli çevrimiçi olarak öbür oyuncularla karşı karşıya geleceğimiz bir mod bulunuyor. Bu modda da anne lig üzere bir dönem sistemi yer alıyor lakin bunu büsbütün çevrimiçi oyuncularla oynuyoruz. Kazandığımız maçlar ile birlikte klasmanımız yani içerisinde bulunduğumuz lig yükseliyor ve git gide daha güçlü oyuncular ile karşı karşıya geliyoruz.
 
Rüya lig modundaki kadroları marketten yani mağazadan alacağımız paketlerle geliştirebiliyor ve ekibinize yeni yeni oyuncular ekleyebiliyoruz. Birinci etapta rastgele oyuncular bizlere veriliyor ve bu oyuncuların güçleri epeyce düşük olarak karşımıza çıkıyor. Oyun her gün bize giriş bonusları ve güzel geldin bonusları ile ek destek sağlıyor. Bu aldığımız ve alacağımız oyun içi bonuslarla da etkinliklere katılabiliyor ve katıldığımız etkinliklerden galip çıkarsak daha Çok oyun içi Nakit kazanıyor. Bunun dışında Çeşitli standart paketler satın alabiliyor ve daha fazlasını yapabiliyoruz.
 
Yukarıda bahsettiğim Master Lig yani anne Lig oyuna 2023 yılı içerisinde iç edilecek. Bu mod fiyatlı olarak karşımıza çıkacak yani oyunun öteki kısımlarını büsbütün fiyatsız bir biçimde oynayacağız fakat Master Ligi oynamak için aşikâr bir ölçü Nakit ödeyeceğiz. Fiyatlı bir DLC olarak düşünebilirsiniz. Bunun dışında bahsettiğim çevrimiçi PVP’yi şov maçlarını, aktiflikleri ve daha fazlası ek fiyat ödemeden oynayabileceğiz.
 
Oyunda kazanabileceğimiz hangi Nakit tipleri yer alıyor?
 
 
 

Oyun içerisinde farklı tıpta paralar bulunuyor. Oyuna her gün giriş yaparak alacağınız bonuslar GP olarak geçiyor. Bu GP puanları ile oyundan standart paketteki oyuncuları alabiliyor ve Türlü etkinliklere katılabiliyoruz. Daha üst düzeydeki oyuncuları ulaşmak için de eFootball parası almamız gerekiyor. Bu eFootball parası da gerçek Nakit ile satın alınabiliyor. Alacağınız ölçüye nazaran de Çeşitli Premium paketlere ulaşabiliyor ve daha kuvvetli oyuncular elde edebiliyorsunuz.

Bir diğer puan ünitesi de eFootball Puanları. Bu puanları kullanabilmek için oyun hesabınızı KONAMI ID’ye bağlamamız gerekiyor. Bu puan çeşidini elde etmek için Temel oyuna katılabilir ve e-spor karşılaşmalarına atılabilirsiniz. Bu kazandığınız puanlar ile de Çeşitli idman programları ve oyuncu takas etmek için kullanabiliyorsunuz.
 
Oyunun şov maçı kısmında kaç kadro bulunuyor?
 
 
 
Biliyorsunuz ki spor oyunları ekseriyetle lisans kontratları ile karşımıza çıkıyor. Bu lisans mutabakatları mucibince oyuna resmi olarak gruplar ve oyuncular eklenebiliyor mutabakat dışında kalan ekipler ise ne yazık ki oyunda yerini alamıyor. eFootball 2023 de lisans konusunda biraz problem çeken bir üretim fakat bunu yavaş yavaş aşmaya çalışıyor. Bu durumu birinci etapta şov maçı kısmından anlayabiliyoruz.
 
Oyunun şov – Deneyim maçı kısmında daha Evvel Fazla daha az grup bulunuyordu lakin artık Konami yeni bir Faaliyet başlattı. Bu Faaliyet kapsamında oyunun şov maçı kısmında toplamda 40 grup bulunuyor. Bu 40 ekipten rastgele birini seçerek çevrimdışı olarak oyun oynayabiliyorsunuz. Bu kısımda konsol oyuncuları daha Evvel yalnızca Biricik başınıza çevrimdışı olarak oynayabiliyordu fakat bu yeni gelen aktiflikle birlikte 2v2 olarak da çevrimdışı oyunu oynayabilirsiniz.
 
Oyunun bu Deneyim kısmında yani şov maçı kısmında kendinizi deneyebilir, Yapay zekaya yahut arkadaşlarınıza karşı Çeşitli maçlar atabilir ve yeteneklerinizi sergileyebilirsiniz. Bunun dışında kendinizi geliştirebilir ve oyun içerisinde bulunan ekiplerden rastgele birini seçebilirsiniz.
 
Belirli amaçları olan ve puan kazanabileceğiniz bir vazife sistemi
 
 
efootball 2023 içerisinde belli gayeleri tamamlamamız gereken bir vazife sistemi bulunuyor. Bu vazife sistemi sayesinde oyunda aslında bir Gaye ediniyor ve bu Gaye doğrultusunda da ataklar yapıyoruz. Bizlere verilen vazifeleri tamamladığımız Vakit da Türlü oyun içi paralar ve ögeler kazanabiliyoruz. Bu misyonlar aslında oyuncuları oyunda tutan ögelerden bir tanesi. Zira bu vazife sistemi sayesinde oyunda bir gayemiz bulunuyor ve bu sayede de bunu yapmak için muhakkak oranda Çaba sarf ediyoruz.
 
Oyun içerisinde bizlere bu vazife sistemi sayesinde muhakkak maksatlar veriliyor. Bu hedefler ortasında ekip sistemini otomatik yapma, denetimleri öğrenme, bilet kullanma üzere Çeşitli maksatlar bulunuyor. Karşımıza çıkan bu misyonları yaptığımız Vakit idman puanları, oyun içi GP ve daha fazlasını kazanabiliyoruz. Bu kazandığımız puanlar sayesinde de üstte da bahsettiğim üzere oyun içerisinden Türlü standart paketler alabiliyoruz, ekibimizi güçlendirmek için idman puanlarını kullanabiliyoruz ve menajerler atayabiliyoruz.
 
Oyunda başlangıç misyonları kısmında 2 amaç paketi bulunuyor. Birinci kısımda oyunun temellerini öğrenebiliyoruz ikinci kısımda ise daha şiddetli vazife içerikleri bizleri bekliyor. Bunun dışında makul vadeli misyonlar de oyunda yer alıyor. Bu belli müddet içerisinde tamamlayacağınız vazifeler biraz daha kuvvetli olabiliyor. Bu kısım “kampanya hedefleri” olarak karşımıza çıkıyor. Burada benim karşıma şu misyonlar çıktı: Uğraş aktifliği maçlarında 2 gol atın (25.000 gp), Dönem aktifliği maçlarında 10 gol atın (25.000 GP) vb.
 
Pass sistemi
 
 
 
Hemen Çabucak her çevrimiçi oyunda yer Meydan pes sistemi bu oyunda da bulunuyor. Bu pass – bilet sistemi sayesinde oyun içerisinde Türlü mükafatlar kazanabiliyor ve ekibinizi daha da kuvvetli hale getirebiliyorsunuz.
 
Bu sistem içerisinde 3 farklı kademe bulunuyor. Her kademe kendi içerisinde daha âlâ mükafatları bünyesinde barındırıyor.  İlk kademede standart alacağımız mükafatlar bulunuyor. 2. kademede yani hesaplı kademesinde 250 oyun içi parayla bunu satın alabiliyoruz. Burada daha orta seviyede oyuncular ve mükafatlar bulunuyor. 3. kademede ise 500 oyun içi parayla satın alınabiliyor -açılabiliyor. Bu kısımda da daha yüksek mükafatlar, daha yüksek yıldızlı oyuncu kartları ve idman puanları yer alıyor.
 
Antrenman puanları ile oyuncuların marifetlerini ve yetenekleri geliştirebiliyor ve onların kondisyonlarını daha da yükseltebiliyorsunuz. Bu sayede oyun içerisindeki katkısını arttırabiliyorsunuz.
 
Geliştirici grup oyuna yeni içerikler ve daha fazlasını eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda yeni oyuncular, yeni kartlar, yeni ekipler ve yeni etkinlikler Devre periyot oyuna iç ediliyor.
 
2023 dönemi ile klasik futbol deneyimi
 
 
 
Her dönem olduğu üzere bu dönemde da bizleri klasik bir futbol tecrübesi bekliyor. Oyunu oynarken gerek oyuncu animasyonları gerekse futbol dinamikleri PES serisine nazaran tabi bir oldukça değiştirilmiş durumda. Bu dönemde oyuncuların hareketleri ve top sürüş dinamikleri biraz daha yavaş üzere görünüyor ve hissettiriyor. Gerek ataklarda gerekse savunmalarda biraz daha gerçekçi Bina sunulmak istendiğinden Dolayı serinin evvelki oyunlarını oynayanlara yavaş gelebilir. Tabi 2022 dönemine nazaran bu yeni 2023 dönemi birçok gelişmeyi ve ek içeriği bünyesinde barındırıyor.
 
Bu yeni dönemde evvelki dönemlere nazaran birçok ince ayar yapıldı. Gerek top sürüş gerekse savunma yapma dinamikleri konusunda yeni dengelemeler oyuna iç edildi. 2023 döneminde yer Meydan Darbe ve pas Eda animasyonları şimdiye kadarki öbür güncellemelerden daha Türlü ve akıcı olarak karşımıza çıkıyor. Oynadığınız her yeni maçta farklı farklı animasyonların karşınıza çıkışını görebilirsiniz.
 

Öte yandan dikkatimi çeken konulardan bir Öteki de kamera açısı. Kamera açısı birtakım kısımlarda oyuncuları yanıltabiliyor. Bu sebepten Dolayı kimi yerlerde topu yakalamak bizim açımızdan zorlaşabiliyor. Bilhassa Birden top kapmalarında yahut Birden ataklarda kimi kamera topa odaklanmıyor. Topa odaklanmadığı için kameranın odağı orta kısımda kalıyor ve olaylar köşelerde gerçekleşiyor. Bu da topu görmememize ve olan biteni kaçırmamıza Sebep olabiliyor. Bu durum dediğim üzere Aralık orta karşımıza çıkan durumlardan bir tanesi ve bunun yeni güncellemelerle düzelteceğini düşünüyorum.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir