Batman: The Enemy Within – The Telltale Series – İnceleme

Fixlenmiş Hile, Genel, Güncel Hile, Hile, İnceleme/Özel İnceleme, Ön İncelemeler, Tam Çözüm/Rehber Oca 31, 2023 Yorum Yok

 
Telltale tarafından geliştirilen ve 2017 yılında yayınlanan oyunun ikinci dönemi, bir evvelki döneme nazaran daha hareketli ve daha heyecanlı bir Bina sunuyor.
 
Biz oyun severlere kısım bölüm sunulan bu oyunda her kısım içerisinde farklı olaylar yaşanıyor. sıra tadında ilerlediğimiz bu oyunda hakikat vakitte basmamız gereken tuşlar yer alıyor. Bunun yanı Dizi sinematik dövüş sahneleri, bizlere ihtimamla aktarılan öyküler, yapmamız gereken seçimler ve daha fazlası bu oyun içerisinde bulunuyor.
 
Bu yazımızda sizlere Batman’in ikinci dönem incelemesini yapacağım. Oyunu kısa mühlet Evvel oynayıp bitirdim ve artık de sizlere tecrübelerime aktarmak için buradayım.
 
Yine kötülük Tekrar kötülük
 
 
 
Oyunun birinci döneminde Two – Face, Lady Gerim üzere Üzücü karakterler bulunuyordu. Bu karakterler ile girdiğimiz çaba bizlere ikinci dönemde yeni Üzücü karakterlerin karşımıza çıkmasına sebebiyet veriyor. Birinci dönemde alt ettiğimiz bu Üzücü karakterlerden sonra karşımıza daha kuvvetli ve daha tesirli karakterler geliyor. Oyunun ikinci döneminde John Doe’nun  Joker olma öyküsünü, Harley Quinn’in, Bane’in, Mr. Freeze’in ve daha fazlasının kente getirmek istediği kötülükleri engellemeye çalışıyoruz.
 
Zengin bir geçmişe sahip olarak karşımıza çıkan Bruce Wayne, ikinci dönemde da bu kuvvetli arka planını sürdürmeyi başarıyor. Birinci dönemde kaybettiğimiz ve yakın arkadaşımız olan Lucius Fox’un akabinde yanımızda Biricik müttefikimiz kahyamız kalıyor. Kahyamız ile atıldığımız bu macerada ikili bağlantısı hiçbir Vakit koparmıyor, birbirlerine yardım ediyor ve kenti kötülüklerden arındırmaya çalışıyor.
 
John Doe’nun Joker olma öyküsü (John Doe tıpkı zamanda gerçek kimliği belirlenemeyen bireylere deniliyor)
 
 
 
Oyun bizlere sinematik bir hikaye tecrübesi sunduğundan Dolayı arka planda birçok karakterin yaşadığı anlara şahitlik ediyoruz. İkinci dönemde John Doe’nun Joker olma öyküsü bilhassa ön plana çıkıyor. Hatırlarsanız John Doe ile birinci olarak içeri girdiğimiz hapishanede tanışmıştık. Burada John’nun bize yardım etmesi sonucunda Dost olarak kaldık ve bu arkadaşlığımızı bu süreçte de sürdürmeye çalıştık. İkinci dönemde Tekrar John ile bir arkadaşlığımız devam ediyor. Fakat bu arkadaşın gidişatı büsbütün size kalmış durumda.
 
Oyun verdiğiniz ve yaptığınız seçimlere Ehemmiyet veriyor. Buna karşılık karakterler ortasındaki münasebetleriniz de bu seçimlere nazaran değişkenlik gösteriyor. Hasebiyle John Doe ile aranızdaki bağlantınızı düzgün tutmak yahut Üzücü tutmak büsbütün size kalmış. Oyun içerisinde John bizlere birinci olarak diğerlerinden Buyruk Meydan bir tip olarak karşımıza çıkıyor. Bu süreçte Yeniden birinci olarak hapishanede tanıştığımız ve birbirimize kelamlar verdiğimizden Dolayı bizim kelamımızı de dinliyor. Lakin bu durum Doğal ki ileride değişiyor.
 
Daha Çok etkileşim
 
 
 
Batman’in bu ikinci döneminde birinci döneme nazaran bana nazaran daha Çok etkileşim öğesi bulunuyor. Zira birinci dönemde Fazla daha Çok sinematik bir tecrübe bizlere sunulmuştu. Hatta bir Uzaklık klavyeyi fareyi bıraktım öylece izlemeye koyuldum. Fakat ikinci dönemde bu durum büsbütün değişmiş durumda ve daha Çok etkileşim ögesi ve aksiyon ögesi getirilmiş. Hasebiyle ikinci dönemi epey beğendim diyebilirim.
 
Oyunun iknici dönemi epeyce aksiyonlu ve heyecanlı geçiyor. Karşımıza çıkan bu yeni Üzücü karakterler her Vakit gerimizden Amel çevirmeye çalışıyor ve Ara orta bunlarla karşılıklı olarak aksiyonlara giriyoruz. Bilhassa Bane karakteri ile girdiğimiz gayretler Fazla daha heyecanlı geçiyor. Bane ile girdiğimiz gayretleri işveren savaşı olarak nitelendirebilirim. Girdiğimiz uğraşlarda yanlışsız vakitte basmamız gereken tuşlar bulunuyor ve bu tuşlara bastığımız Vakit estetik bir dövüş sinematik tecrübesini izlemeye koyuluyoruz.
 
Yine aksiyon ve dövüş etkileşim ögelerinin haricinde ikinci dönemde etrafta keşfedebileceğimiz ve dokunabileceğimiz daha Çok Öge bulunuyor. Birinci dönemde bu alanlar kısıtlıydı ve bulunduğumuz ortamda Fazla Çok keşif ve yürüyüş yapamıyorduk. Lakin bu dönemle birlikte bu durum biraz daha genişletilmiş ve bize biraz daha Özgür Meydan sunulmuş. Bu da etkileşimi arttıran ögelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı Dizi bu özellikler bizi daha Çok oyun içerisinde durabilmemizi sağlıyor.
 
Kötü karakterleri iki farklı biçimde alt edebiliyoruz
 
 
 
İlk dönem ile bu dönemin aksiyon anındaki etkileşim ve seçenek durumlarını olarak karşılaştıracak olursam bu üretimde bizleri daha Çok seçenek bekliyor. Yani bir Kötü Ira ile gayrete girdiğimiz Vakit bizlere iki farklı alt etme seçeneği sunuluyor. Bu birinci dönemde biraz daha kısıtlıydı lakin bu dönemde bu durum epeyce Çok karşımıza çıkıyor. Önreğin karşımıza çıkan Joker karakterini istersek batarangımız ile etkisiz hale getirebiliyor istersek de kancamız ile duvara bağlayarak kendimize çekebilir ve bir yumrukla indirebiliyoruz. Bu seçimler büsbütün bize kalmış durumda. Oyun bunların seçimlerini büsbütün bize bırakıyor.
 
Yine bu dönemde kullandığımız silahlar da daha Çok çeşitlilik gösteriyor. Evvelden yalnızca yumruklarımızı, batarangımızı ve kaçış kancamızı kullanırken artık devreye artık elektroşok aygıtları ve daha fazlası giriyor. İkinci dönemde Yeniden bu aletlerimiz ile daha Çok etkileşime giriyoruz. Düşmanlar üzerinde üstte saydığım hamle araçlarını tesirli bir formda kullanıyoruz.
 
Sinematik tadında QTE deneyimi
 
 
 
İkinci dönem ile birlikte aksiyon ve dövüş ögeleri üzerinde bir artış Laf konusu. Bu artışla birlikte oyun içerisinde yer Meydan QTE yani hakikat vakitte hakikat tuşa basmamız gereken bir mekanik sıkça karşımıza çıkıyor. Üzücü karakterlerle girdiğimiz gayrette karşımıza belli tuşlar çıkıyor, bu tuşlara gerçek vakitte basmamız gerekiyor, Fazla geç kalırsak karakterimiz Hasım karşısında alt ediliyor. Münasebetiyle zamanlamayı yanlışsız tutturmak ve hakikat tuşa basmamız gerekiyor.
 
Oyun içerisinde yer Meydan bu QTE sistemi bizlere rastgele bir zorluk yaşatmıyor. Münasebetiyle her oyuncunun çarçabuk basabileceği bir seviyede. Oyunda bu hususta rastgele bir zorluk yaşamıyorsunuz. Aksiyon anında bastığımız bu tuşlar ile birlikte bizlere sinematik bir dövüş sekansını izlettiriliyor. Batman’in Üzücü karakterlere karşı yaptığı estetik vuruşlar, kaçış taktikleri, kullandığı hamle araçları ve daha fazlası bizlere aktarılıyor. Bu da seyir zevkini arttıran ögelerden biri. QTE istemi ile birlikte oyuna hem iç oluyor hem de sinematik bir sekans izliyoruz.
 
Zaten oyun içerisinde makul tuşları kullanıyoruz. Bu tuşlar ortasında W, Q, E, Shift + E, Shift + Q üzere tuşlar bulunuyor. Bu tuşlara da alıştıktan sonra QTE mekaniği içerisinde rastgele bir ıstırap yaşamıyorsunuz. Tuşlar ekranda göründüğü anda elleriniz otomatik olarak o tuşların üzerine gidiyor ve kolaylıkla basıyorsunuz. Böylelikle karşınızdaki düşmanı kolaylıkla alt edebiliyorsunuz.
 
Karakterler ile aranızın Kötü yahut yeterli olması size kalmış
 
 
 
Oyun içerisinde yer Meydan Üzücü karakterler ile muhakkak etkileşimlere giriyoruz. Bu karakterler ile aramızın Üzücü yahut uygun olması büsbütün bizim seçimlerimize bağlı olarak karşımıza çıkıyor. Bu seçimlerin ışığında o Kötü karakterle birlikte ya ilerliyoruz ya da aramız büsbütün kopuyor. Bu kopma esnasında da onu artık alt etmenin yollarını arıyoruz. mesela John Doe ile aramızın yeterli olması öbür Üzücü karakterlerin ortalarına sızmamızı sağlıyor. Bu sızma sayesinde öbür Üzücü karakterlerle tanışabiliyor ve onların da his ve kanılarını manipüle etmeye çalışıyoruz. Bu hususta oyun bizlere Türlü seçenekler sunuyor. Elbette gün sonunda etkileşime girdiğimiz şahıs Üzücü bir Ira ise onu bir halde alt etmek gerekiyor.
 
Bu yazımızda sizlere Batman’in ikinici döneminin incelemesini yapmış bulunmaktayım. Bu dönemde üstte da belirttiğim üzere daha Çok aksiyon ve dövüş sekansları, daha Çok etkileşim ögeleri, etrafta keşfedebileceğimiz daha Çok Öge ve Yine daha Çok QTE sekansları bizlere sunuluyor. Oyunda yaptığımız seçimler Fazla Ehemmiyet arz ediyor. Bu yaptığımız seçimlere nazaran hikaye ilerliyor ve karakterler ile aramızın açılıp açılmaması, kimin hayatta kalıp kalmayacağı bu seçimlere bağlı olarak şekilleniyor.
 

Oyunun ikinci dönemi birinci döneme nazaran daha hareketli ve aksiyon dolu geçiyor. Hasebiyle ikinci dönemi kesinlikle oynamanızı tavsiye ediyorum.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir