The Wolf Among Us – İnceleme

Fixlenmiş Hile, Genel, Güncel Hile, Hile, İnceleme/Özel İnceleme, Ön İncelemeler, Tam Çözüm/Rehber Mar 28, 2023 Yorum Yok

 
Telltale Games Tarafından biz oyunculara sunulan hikaye odaklı seçim tabanlı The Wolf Among Us bizlere nitekim de hoş bir interaktif sıra tecrübesi sunuyor. Oyun içerisinde Çeşitli seçimler yapabiliyor ve bu seçimlerle birlikte kıssanın gidişatını değiştirebiliyoruz ve sonunda da finalinin nasıl olması gerektiğini aslında biz karar veriyoruz. Oyunda özgürlükçü bir Bina bizlere sunulmuyor yalnızca makul kısımlarda oyundaki karakterin denetimini elimize alabiliyor, keşfedebileceğimiz oranda çevreyi keşfedebiliyor, Çeşitli ipuçlarını bulabiliyor ve öyküyü ilerletebiliyoruz.
 
The Wolf Among Us bizlere interaktif bir oyun tecrübesi sunuyor yani oyun içerisinde Daimi olarak kendimizi karakterler ortası konuşmalarla bulabiliyor ve bu sahnelerle birlikte aslında bir nevi sıra izliyoruz diyebiliriz. Oyun içerisinde hikaye aslında her şey. Kıssanın odak noktası olmasıyla birlikte Daimi olarak kendimizi diyalogları okurken bulabiliyor ve bu diyalogları Fazla düzgün bir biçimde okumamız ve oyun içerisindeki ayrıntılara Yargıç olmamız gerekiyor.
 
Oyunda belirli başlı karakterler bulunuyor ve bu karakterler etrafında Daimi olarak git gel yapıyoruz. Bu karakterlerin renkli bir kişiliklere sahip olduğunu lakin oyunda karanlık bir atmosferin yer aldığını söyleyebilirim. Yani her birinin gerisinde farklı bir hikaye yer alıyor ve bu öyküleri de aslında oyun içerisinde öğrenebiliyoruz.
 
 
 
Oyunun kıssası kapsamında bizleri şaşırtan sürprizler ve sonlar bekliyor diyebilirim. Oyun sahiden bu hikaye konusunda bizlere tatmin edici bir tecrübe sunuyor. Oyunun kıssasını deneyimlediğiniz Vakit gidişatı nitekim de merak ediyor ve sonunun nereye varacağını öğrenmek için kısımları süratli hızlı oynamaya başlıyoruz.
 
The Wolf Among Us karşımıza kısım bölüm çıkıyor yani birinci kısmı bitirdikten sonra karşımıza ikinci kısım çıkıyor. Bu ikinci kısım kapsamında da evvelki kısımda yaşadığımız anlar karşımıza çıkıyor ve bir sonraki yaşayacağımız anların da kesitleri ufaktan bizlere gösteriliyor. Oyun toplamda 5 kısımdan oluşuyor ve bu 5 kısım kapsamında oyunun kıssasını ve finalini öğrenebiliyoruz.
 
Klasik Telltale tarzı
 
 
 
Telltale oyunlarını siz de biliyorsunuz ki Daimi olarak interaktif sıra tadında oyunlar yapıyor ve bu oyunlar kapsamında da kendimizi farklı öykülerin içerisinde bulabiliyoruz. Bu oyun içerisinde üstte da bahsettiğim üzere özgürlükçü anlar Fazla hudutlu yani karakteri Denetim ettiğimiz kısımlar aşikâr başlı alanlarda gerçekleştiriliyor. Bu muhakkak başlı alanların zati dışarısına çıkamıyoruz lakin oyun içerisinde kaçırdığınız anlar da olabiliyor. Münasebetiyle karakteri elimize aldığımız kısımlarda etrafa uygunca göz atmanız ve incelemeniz gerekiyor.
 
Bir Şerif’in rolüne büründüğümüz ve Çeşitli olayları ve olayları aydınlığa kavuşturmaya çalıştığımız bu oyun içerisinde aslında fabl karakterleri yer alıyor. Bu karakterler ortasında ise Denetim edeceğimiz şahıs Kırmızı Başlıklı Kız’ın yanına gelen Üzücü Kurt. Çeşitli masallardan karakterler bulunan bu oyun içerisinde Kırmızı Başlıklı Kız, Pamuk Prenses, Kırmızı başlıklı kızı Üzücü kurttan kurtarmaya çalışan Oduncu ve daha fazlası yer alıyor. Oyunda renkli bir Ira takımı bulunuyor ve bu karakterlerin de arka planda yaşadıkları bizlere aktarılıyor.
 
Macera başlıyor
 
 
 
Oyunda en başta üstte bahsettiğim oduncuyla birlikte karşılaşıyor ve oduncunun bir konutta birisiyle tartıştığını görüyoruz. Bu tartışmayı ortadan kaldırmak ve etrafa verdiği gürültüyü azaltmak için bir Şerif olarak bu Hadise mahaline geliyor ve olayların içerisine dalış yapıyoruz. Rastgele bir spoiler olmaması açısından ayrıntılara giriş yapmayacağım yalnızca olayları üstün körü anlatmaya ve oyunun oyun içi mekaniklerinden bahsetmeye çalışacağım. Bu Oduncu sorunu olayların başlamasını sağlıyor ve buradan sonra işler kopmaya başlıyor. Yani oyunun en başında bizleri şaşırtacak bir olayın yaşanması hakikaten de öykünün gidişatı açısından Fazla Ehemmiyet arz ediyor. Zira bizleri merak içerisinde bırakıyor diyebilirim.
 
Yaşanan bu olayların ardından bizleri Aka bir Hadise bekliyor. Sandığımızdan daha da derin olan bu olaylar silsilesine atıldığımız esnada kendimizi dedektiflik yaparken buluyor ve Daimi olarak Öbür yerlere ilerleyerek Türlü karakterlerle etkileşime geçebiliyoruz. Öte yandan aslında olayın tabanına girerken daha da derinleştiğini görebiliyoruz. Oyun içerisinde anlatılan hikaye kapsamında rastgele bir tasanız olmasın. Münasebetiyle tatmin edici bir hikaye tecrübesi bizlere sunuluyor diyebilirim. hikaye konusunu burada kapatmak istiyorum zira daha Çok ayrıntıya gitmek istemiyorum. Rastgele bir spoiler olmaması açısından burada noktalamaya karar veriyorum.
 
QTE deneyimi
 
 
 
Her Telltale oyununda olduğu üzere bu oyunda da QTE mekaniği bulunuyor. Bu mekaniği sizler de biliyorsunuz ki yanlışsız vakitte gerçek tuşlara basmaktan ibaret olan bir sistem. Bu mekanik bu oyunda çoklukla bir karakterle dövüşürken ve onunla kapışırken karşımıza çıkıyor. Bu mekanikle birlikte dövüş içerisine girdiğimiz esnada karşımıza müddet dolmadan tıklamamız gereken tuşlar çıkıyor ve bu tuşlara vaktinde basıyoruz. Şayet basamazsak karakterimiz bu dövüşte Mağlup çıkabiliyor ve dövüşü tekrarlamamız gerekebiliyor. Hasebiyle oyun içerisinde klasik bir QTE sistemi bulunuyor.  Bu sistem aslında oyunun aksiyon ve dövüş sekanslarını bizlere aktarıyor diyebilirim.
 
Renkli sanat tarzı ve mekanlar
 
 
 
Oyun içerisinde yerler, bölgeler ve karakterlerin yapıları nitekim de renkli bir halde karşımıza çıkıyor. Gerek çizimler gerek grafikler gerekse Etraf ayrıntıları hayli hoş bir biçimde betimlenmiş durumda. O periyodun masallarına geçiş yapabileceğimiz bu oyun içerisinde o karanlık atmosfer ve gizem teması sahiden Etraf ayrıntılarıyla birlikte tesirli bir formda harmanlanmış diyebilirim. Oyun içerisinde hem grafik manasında hem de sanat tarzı manasında hakikaten hoş bir Amel başarılmış. Telltale oyunları aslında bu biçimde karşımıza çıkıyor ve bu bahiste da sahiden hoş işler başarıyor.
 
Sanat tarzı ve grafikler bir yana dursun oyunda tanışabileceğiniz ve arka planda kıssasını öğrenebileceğiniz Türlü karakterler ve masal kahramanları bulunuyor. Bu karakterlerle birlikte Daimi olarak diyaloglara girebiliyor, çevreyi inceleyebiliyor ve hikaye konusunda ilerlemeye çalışıyoruz. Oyun içerisinde Kötü Kurt Bigby isimli bir karakteri Denetim ediyor ve bu karakterin geçmişte yaşadıkları aslında oyun içerisinde bizlere aktarılıyor.
 
Kötü kurt ile yaşadıklarımız şimdiki olayları etkiliyor
 
 
 
Kötü kurt öyküsünde yaşanılan durum aslında oyun içerisinde bizlerin karşısına çıkıyor. Kırmızı başlıklı kızı tuzağa düşürmek için yaptığımız ataklar oyun içerisinde irdelenebiliyor. Münasebetiyle diğer karakterler bize bu nazar açısıyla bakıyor yani oyun içerisinde Kötü bir geçmişe sahip olarak yol alıyor ve bu Üzücü geçmişi büsbütün geride bırakarak kendimizi adalete ve güzelliğe teslim etmiş bulunuyoruz. Lakin Olağan ki oyunda kendimizi Denetim edemediğimiz durumlar da oluyor. Bu durumlardan kaçınmak için de bizlere Çeşitli seçimler sunuluyor. Bu seçimleri yapmak da büsbütün bize ilişkin oluyor.
 

Genel olarak toparlayacak olursam oyun hoş bir hikaye ile harmanlanmış renkli karakterlerle bezenmiş bir interaktif sıra tecrübesini bizlere aktarıyor diyebilirim. Oyunda üstte da bahsettiğim üzere karakterin denetimini aldığımız kısımlar belirli başlı alanlarda gerçekleştiriyor fakat bu nokta takılacağımız bir şey değil. Oyunun hedefi bizlere hikaye sunmak ve Türlü seçimlerle gidişatı değiştirmek. Oyun vermek istediği o duyguyu bizlere geçiriyor ve hasebiyle oynanmayı hak ediyor diyebilirim. Siz de diğer Telltale oyunlarını oynadıysanız yahut hiç giriş yapmadıysanız bile bu çeşide giriş yapmak istiyorsanız bu imale bir göz atabilir ve bu imali deneyebilirsiniz. The Wolf Among Us oyununda bizleri tatmin edici bir hikaye ve tatmin edici bir Ira takımı bekliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir