Adam’s Venture: Origins – İnceleme

Fixlenmiş Hile, Genel, Güncel Hile, Hile, İnceleme/Özel İnceleme, Ön İncelemeler, Tam Çözüm/Rehber Nis 28, 2023 Yorum Yok

 
Vertigo Games tarafından geliştirilen ve 2016 yılında SOEDESCO tarafından yayınlanan bulmaca macera oyunu Adam’s Venture: Origins bizleri kadim bölgelere götürüyor. Gayemizin kadim bir uygarlığı ve hazineyi bulmak olduğu bu imal içerisinde kendimizi Daimi olarak bulmaca çözerken bulabiliyor, atıldığımız bu macerada farklı bölgelere gidebiliyor ve bu bölgeleri keşfedebiliyoruz.
 
Bulmaca ve bulmaca
 
Oyun bizlere macera içerisinde Çeşitli bulmacaları sunmayı hedefleyen bir yapıyı aktarıyor. Bunu da başarıyor diyebiliriz. Oyun bu bulmacalarla birlikte bir yandan arka planda kıssanın ilerlemesini sağlıyor öbür yandan ise bu bulmacalar oyunun temelini oluşturuyor. Oyun bizleri bulmaca temelli bir yapıyı aktarıyor münasebetiyle oyunda Daimi olarak bulmacalarla haşır neşir olabiliyor, bu bulmacaları çözmek için Baş patlatabiliyor ve bulmacaları çözdükçe de hem yeni bölgelere ilerliyor hem de öyküyü daha da açmış oluyoruz. Lakin oyun içerisinde bulunan hikaye Fazla da İlgi çeken yahut karışık olan bir yapıya sahip değil. Münasebetiyle hikaye konusunda zayıf kalan bir üretim olarak karşımıza çıkıyor diyebiliriz.
 
Ana Ira kimdir?
 
 
 
Oyunda Denetim ettiğimiz Ira Adam isminde bir erkek. Babamızın bir araştırmacı ve ilim adamı olduğu bir yerde Çeşitli araştırmalar yapılıyor ve bu araştırmalara biz de katkı sağlamaya çalışıyoruz. Adam karakteri aslında hem eğlenceli hem de olayları mizaha vuran bir yandan da zeki bir Ira olarak karşımıza çıkıyor. Bu karakterin güç durumlardaki esprileri, bulmacalar üzerindeki ustalığı ve bir yandan da çapkın olması direkt olarak yüzümüze çarpıyor ve bu durum da oyun içerisinde epeyce Çok bir formda yansıtılıyor. Yani bu karakterin yapısını öğrenmememiz Mümkün değil. Münasebetiyle oyun bunun üzerinde epey Çok duruyor.
 
Karakter kontrolleri
 
Oyun içerisinde kullandığımız Ira bana nazaran epey hantal bir yapıya sahip. Oyunda karakteri Denetim etmeye çalışırken verdiği yansılar güya biraz gecikmeli olarak yansıtılıyor. Yani oyunda ilerleme tuşuna basınca oyun Türlü animasyonlara giriş yapıyor ve bu animasyonların ardından de güya yaptığımız devinim saniyeler sonrasında işleniyor üzere. Oyun içerisinde bu durum birçok oyuncuları rahatsız etmeyebilir fakat oyunun tahminen de yapısı gereği bu Ira ağır ve hantal tutulmuş durumda. Fakat bu durum Fazla da takılanacak bir şey değil. lakin ben nedense takıldım..
 
Oyunda neler yapıyoruz?
 
 
 
Adam’s Venture: Origins içerisinde bizlere üstte da bahsettiğim üzere hem bulmaca sekansları hem de macera ögeleri aktarılıyor. Oyunda kendimizi Türlü bulmacalar çözerken bulabiliyor ve bulmacaları çözerken elbette ki aklımızı kullanmaya çalışıyoruz. Oyunda kimi bulmacalar zamanlama gerektiren bir yapıyı bünyesinde barındırırken diğer bulmacalar da farklı zorlukları içeriyor. Oyundaki bu bulmacaların zorluğu gittikçe artış gösteriyor. Oyunda bulunan bu bulmacalar içerisinde kimi uzun mühlet vakit geçirebiliyor kimi de basitçe bir bulmacayı çözebiliyoruz. Lakin nihayetinde oyunda yer Meydan bulmacalar Fazla çok güç değil. Hasebiyle Temel seviyede bir bulmaca sistemi bizleri bekliyor diyebilirim.
 
Oyunda bu bulmacalar dışında elbette farklı bölgelere ve yeni aksiyonlara yanlışsız giriş yapabiliyoruz. Fakat Olağan ki oyun içerisinde rastgele bir aksiyon yahut dövüş sistemi yer almıyor. Hasebiyle oyunda karşılaşabileceğimiz rastgele bir tehdit yahut Hasım ögesi bulunmuyor. Hasım ögesinin bulunmamasından kastım elbette oyun içerisinde Hasım karakterler bulunuyor lakin onlara karşı rastgele bir teşebbüste bulunmuyor, yalnızca onlardan gizlenebiliyor ve saklanabiliyoruz. Bu halde ilerleme katedebiliyoruz.
 
 
 
Oyunda diğer taraftan zımnilik ögeleri bulunuyor. Bu kapalılık ögeleri oyunun ilerleyen safhalarında ortaya çıkıyor. Zımnilik ögeleri ile birlikte karşımıza Çeşitli Hasım ve Hasım kümeleri çıkıyor. Bunları aşmak için de elbette onlardan gizlenebiliyor, gizlenerek o kısmı geçmeye çalışıyor ve istediğimiz maksada gerçek gitmeye başlıyoruz.
 
Yapay zeka hak getire
 
Elbette Adam’s Venture: Origins eski bir üretimin tekrar düzenlenmiş biçimiyle karşımıza çıkmasından Dolayı birtakım meseleleri da bünyesinde barındırıyor. Oyunda zımnilik sekansları içerisinde bulunduğumuz esnada düşmanlar genelde elinde fenerlerle birlikte karşımıza çıkıyor. Bu fenerlerin ışıklarından saklanarak ilerlemeye çalışıyor ve ışığa denk gelmedikçe de düşmanlar bizi göremiyor. Lakin düşmanlar ne yazık Yapay zekadan mahrum karakterler olarak karşımıza çıkıyor. Oyun içerisinde düşmanların gerisinden istediğiniz üzere koşabilir ve yürüyebilirsiniz. Natürel fenerin ışığına denk gelmemek kaydıyla. Işığa denk gelmeyerek birçok atılım yapabilirsiniz, koşabilir ve zıplayabilirsiniz. Kulakları olmayan bu düşmanlardan çekineceğiniz Biricik nokta fenerin size yansıtılıp yansıtılmadığı olacak. Fenerin ışığına denk gelirseniz Hasım size direkt görebiliyor ve o kısmı tekrardan oynamanız gerekiyor. Hasebiyle oyundaki bu düşmanlar ne yazık ki Yapay zekadan mahrum bir formda karşımıza çıkıyor ve kimi durumlarda ise bu durum epey can sıkıcı hale gelebiliyor.
 
Oyunda kullandığımız araçlar
 
 
 
Oyun içerisinde üstte bahsettiğim üzere hem zımnilik ögeleri hem de bulmaca ve macera ögeleri bulunuyor. Bu ögelerin haricinde bir de kullanacağımız Türlü objeler ve araçlar bulunuyor. Bu araçlar içerisinde kanca yer alıyor. Bu kanca ile birlikte bölgenin üstünde bulunan halkalara tutunabiliyor, bu halkalarla birlikte sallanabiliyor ve öbür halkaya yahut tabana gerçek atlayabiliyoruz. Yani oyun içerisinde Daimi olarak bu halkalarla karşılaşabiliyor, bu halkalara kancamıza atabiliyor ve öteki bölgeye yanlışsız geçiş yapabiliyoruz. Bu Kanca olayı oyuna çeşitlilik getiren ve oyun içeriğini genişleten bir Faktör olmuş. Münasebetiyle bu kanca mekaniğini beğendim.
 
Her bölgede farklı bulmacalar
 
Oyun içerisinde elbette arka planda bizlere bir hikaye anlatılıyor, bu hikaye kapsamında farklı bölgelere hakikat ilerleyebiliyor ve bu kadim hazineye ulaşmak için bulmacaları çözmeye koyuluyoruz. Oyunda bulmaca kısımları her bölgede farklılık gösteriyor ve her bulmacayla birlikte farklı bir atak gerçekleştirmemiz gerekiyor. Lakin bulmacaları çözerken şu durumu de ayrım edeceksiniz: Oyunun başlarında 4 parçayı bulmamız gereken bir kısma geleceksiniz. Bu 4 parçayı bulmak için de Daimi olarak kanca sistemini kullanarak ilerlemeye koyulacaksınız. 4 parçayı elde ettiğiniz Vakit Geri dönüş yolu ne yazık ki geldiğiniz noktadan başlangıç noktasına ilerlemek olacak. Yani oyun içerisinde vakit ayırdığınız bu kısmı tekrardan Geri dönmek durumda kalacaksınız. Oyunda birçok durumda ne yazık ki Geri dönüş yani kestirme yol bulunmuyor. Gittiğimiz yerden tekrardan Geri dönmek bence Vakit kaybı ve oyuncuları sıkan bir durum. Bu durumu oyun içerisinde beğenmedim diyebilirim.
 
Tırmanma mekaniği
 
 
 
Oyunda adım attığınız birtakım bölgelerde tırmanma mekanikleri ve zıplama mekanikleri içerisine girebilecek ve karakterin tırmandığını ve zıpladığını görebileceksiniz. Bu mekanikleri kullanırken birtakım takılmalar yaşayabilecek ve bunlara kimi hudut olabileceksiniz. Oyun içerisinde tırmanabileceğimiz alanlar belirli. Münasebetiyle oyunda tırmandığımız ve zıpladığımız alanlar karşımıza işaretli bir halde çıkacak ve biz de bu işaretli alanlardan bizlere verilen direktifler doğrultusunda ilerleyecek ve öbür bölgeye gerçek adım atmaya başlayacağız.
 
Çizgisel bir yapı
 
Adam’s Venture: Origins içerisinde elbette çizgisel bir Bina bizleri bekliyor olacak. Yani oyunda yapacağımız ataklar, tıklayacağımız bölgeler ve çözmemiz gereken bulmacalar direkt olarak bizlere sunuluyor ve biz de bu kısımları aşmak için Çeşitli atılımlar yapıyoruz. Elhasıl oyun içerisinde sağa yahut sola sapma üzere bir durum yer almıyor. Yapacağımız şeyler ve gideceğimiz yol oyunda belirli.
 
Oyunda beğenmediğim kısımlar
 
 
 
Oyunda üstte da bahsettiğim üzere beğenmediğim birçok kısım ve mekanik bulunuyor. Bunlardan bahsedecek olursam birinci etapta oyunda kullandığımız karakterin denetimleri bana biraz ağır ve hantal geldi. Bunun dışında Yeniden üstte bahsettiğim üzere Yapay zekaların rastgele bir zekaya sahip olmaması sinirlenmeme Sebep oldu. Öte yandan oyun içerisinde sağda solda etkileşime geçebileceğimiz ve kıssayı etkileşime geçtiğimiz objelerden öğrenebileceğimiz bir yapının olmaması oyunun Fazla Alelade bir hale gelmesine Sebep olmuş. Hasebiyle bu durumu da beğenmedim. Bunun dışında oyunun görselliğine ve grafiklerine rastgele bir yorum yapmıyorum. Bunlar yılına nazaran çok tatmin edici bir seviyede karşımıza çıkıyor.
 
Ek olarak oyun içerisinde diyalog haline girdiğimiz esnada rastgele bir etkileşime geçemiyoruz. Haliyle diyaloğun bitmesini ve o cümlenin tamamlanmasını bekliyoruz. Lakin konuşmalardan sonra karşımıza çıkan bulmacayı çözmeye çalışıyor ve yeni bölgeye yanlışsız adım atmaya başlıyoruz. Bu da farklı bir seçim olmuş. Yani oyundaki rastgele bir diyaloğu atlayamıyorsunuz ve geçemiyorsunuz.
 
 
 
Bunun dışında Tekrar diyalogların içi pek Çok doldurulmamış. Esasen arka planda Temel gayemiz hükümdarın hazinesini bulmak ve bunu Kötü insanların eline geçmeden elimize geçirmek. Oyundaki Temel maksadımız bu. Bu Gaye doğrultusunda ilerlediğimiz oyunda yer Meydan diyaloglar bana hayli Alelade ve Yalın geldi. Yani oyun içerisinde bu hikaye ve diyalog konusunda da rastgele bir beklenti içerisinde girmeyin. Münasebetiyle oyunun zati hedefi aşikâr: Bulmacaları aşın, yeni bölgelere yanlışsız ilerleyeyim ve bu bölgelerdeki bulmacaları da çözün.
 
Sonuç
 
 
 

Kısaca toparlayacak olursam, bu bulmaca macera oyunu boş vakitlerinde oynayabileceğiniz bir içeriği bünyesinde barındırıyor. Oyunu yaklaşık 5 saat civarında bitirdim. çok fazla oynanış öğelerini bünyesinde barındırmayan oyun içerisinde Daimi olarak bulmacaları çözecek ve bu bulmacaları aşmak için de elbette hem Baş yoracak hem de mühlet ayırmak gerekecek. Siz de bulmaca üslubu üretimlerden hoşlanıyorsanız bu imale bir göz atabilir ve bir Talih verebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir