A Plague Tale: Innocence – İnceleme

Fixlenmiş Hile, Genel, Güncel Hile, Hile, İnceleme/Özel İnceleme, Ön İncelemeler, Tam Çözüm/Rehber Nis 26, 2023 Yorum Yok

 
Asobo Studio tarafından geliştirilen ve 2019 yılında Focus Entertainment tarafından yayınlanan hikaye odaklı bir imal. A Plague Tale: Innocence, gerek atmosferi ile gerekse bizlere sunduğu saklılık ögeleri ile birlikte arka planda hoş bir kıssanın de olduğu uzun bir seyahati bizlere aktarıyor. Yaklaşık olarak 10-11 saatlik bir maceranın bizleri beklediği bu oyun içerisinde yeri geldiği Vakit o gergin atmosfer içerisinde hayatta kalmaya çalışacak yeri geldiği Vakit da görünümün tadını çıkartabileceğiz.
 
Gizlilik ögelerinin bol bol ön planda olduğu ve sanat tarzını de epey beğendiğim bir imali olan A Plague Tale: Innocence, öykünün odak noktası olduğu bir yapıyı bizlere sunuyor. Oyun içerisinde arka planda hoş bir hikaye sunumu bizlere aktarılıyor ve bu hikaye sunumu gerek Uzaklık sahnelerle gerekse karakterler ortası diyaloglar ile bizlere aktarılıyor. Sunum içerisinde nitekim de ilgimizi çeken bir hikaye transferi yer alıyor diyebilirim.
 
Sanat stili
 
 
 
Oyunun öncelikle sanat tarzından başlamak istiyorum. Çünkü siz de oyuna birinci adımı attığımızda direkt olarak etrafa ve karakterlerin nasıl olduğuna bakıyor ve gözünüze birinci olarak görsellik çarpıyor. Münasebetiyle birinci etapta biz oyuncuların dikkat ettiği şey Şayet Olağan bu türlü bir beklentiniz varsa görsellik ve sana tarzıdır. Oyun öncelikle kusursuz bir başlangıç yapıyor ve kendimizi yaprakların döküldüğü, etrafın olabildiğince turunculaştığı bir yerde buluyoruz ve küçük bir tabiat yürüyüşüne katılıyoruz. Oyun bu türlü bir sekansa başlayarak direkt olarak bizi yakalıyor diyebilirim.
 
Sanat ve görsellik konusunda çok hoş bir Amel başarmış fakat şunu da belirtmeliyim ki oyun içerisinde güya ekstra bir filtre Mevcut ve bu filtre de birazcık oyunun grafiklerini bulanıklaştırıyor. Bu durum birinci etapta gözüme çarpan ayrıntılardan biri oldu. Oyunda güya netlik konusunda bir sorun Mevcut diyebilirim fakat bu Natürel benim dikkat ettiğim ve gözüme çarpan konu da olabilir yani herkese bu biçimde gözükmeyebilir. Ancak direkt olarak benim bu dikkatimi çekti ve güya biz ve oyun ortasında bir filtre Mevcut ve bu filtre de hafif bir halde oyunu bulanık yapıyor ve güya tam istediğimiz o grafiğe erişemiyoruz üzere. Neyse siz anladınız..
 
Grafikler ve animasyonlar
 
 
 
2019 yılında çıkış yapan bu oyun Olağan ki hem grafik manada hem de animasyon manasında bizlere tatmin edici bir yapıyı sunuyor. Münasebetiyle oyun içerisinde yer yer hoş atmosferler ile yer yer de ağzımızı Aleni bırakan görünümlerle karşı karşıya kalıyoruz. Oyun içerisinde Daimi olarak kendimi fotoğraf modu içerisinde buluyorum. Oyunda her bir yeni yere atıldığımda arayüzü kaldırarak direkt olarak fotoğraf çekme işine girişiyorum. Oyun içerisinde bu stil şeyleri yapmayı epey seviyorum ve bulduğum görünümleri Daimi olarak arşivime atıyorum ve bir kenarda saklıyorum.
 
Oyun içerisinde çok renkli ve yer yer de karanlık atmosfer bizlere aktarılıyor. alaka cazibeli sanat tarzı yer aldığı bu oyunda Tekrar karşımıza çıkan düşmanların animasyonları, Denetim ettiğimiz karakterin animasyonları ve daha fazlası pek hoş bir formda karşımıza çıkıyor. alaka cazibeli bir Biricik oyunculu Bina sunduğundan Dolayı oyunun bizlere aktarmaya çalıştığı hikaye Ara sahnelerle birlikte de destekleniyor. Hasebiyle Uzaklık sahnelerin kalitesi ve tarzı de çok hoş olmuş diyebilirim.
 
Aksiyon sistemi
 
 
 
Oyunun hem sanat lisanından hem grafik ve animasyonlarından hem de genel bir yapısından bahsettik. Artık ise bahsetmemiz gereken en Değerli nokta aksiyon ve Cenk sistemi. Oyun içerisinde bir kız karakteri Denetim ediyoruz ve bu kız karakterle birlikte Aka bir maceraya atılıyoruz. Bu karakterin sağda solda bulup da kullanabildiği rastgele bir silahı bulunmuyor. Elinde yalnızca bir sapanı yer alıyor ve oyun içerisinde yer Meydan bu sapan hayli Çok formda özelleştirilebiliyor ve geliştirilebiliyor. Hasebiyle attığımız taştan kullandığımız iksire kadar Fazla farklı formda kombinasyonlar yapabiliyoruz.
 
Oyun içerisinde elinde sapan Meydan bir kızı Denetim ediyor ve bu sapanı dilediğimiz üzere geliştirebiliyoruz. Oyunda bu sapanı süratli bir biçimde sallayarak düşmanların üzerine taşlar atabiliyor ve bu taşı düşmanların başında patlatarak alt edebiliyoruz. Oyun içerisinde bu sapanı kullanmak biraz kuvvetli olabiliyor zira sapanı belirli bir noktaya ve atışa Amade hale getirmek biraz vakit alıyor. Münasebetiyle bir kılıç kullanımı üzere kolay bir formda karşımıza çıkmıyor ve yer yer de bu durum sonumuzu bozuyor diyebilirim.
 
Oyun içerisinde kullandığımız sapanı 3 farklı biçimde geliştirebiliyor ve her kategori farklı farklı özellikleri bünyesinde barındırıyor. mesela sapanın atış suratını geliştirmek için 3 farklı kademe bizleri bekliyor. 3 farklı kademeyi de geliştirdiğimiz Vakit daha süratli bir formda atışşımızı gerçekleştiriyoruz. Oyunda kullandığımız sapanla birlikte Aka bir maceraya ve gayrete katılıyor, kullandığımız sapanla birlikte de düşmanların başına kafasına taşlar atarak onlara indirebiliyoruz.
 
Craft ve iksir sistemi
 
 
 
Oyun içerisinde kullandığımız sapanla birlikte Tekrar zanaatkarlık sistemi bulunuyor. Bu zanaatkarlık sistemi içerisinde etraftan bulduğumuz kaynakları bir ortaya getirerek yeni iksirler oluşturabiliyoruz. Oyun içerisinde etraftan bulduğumuz kaynakları üretim mekaniği içerisinde kullanabiliyor ve yeni eksilerin kilidini burada açabiliyoruz. Oyunda Alışılmış ki hikaye manasında ilerledikçe yeni iksirlere erişebiliyor ve yanımızdaki karakterler bu iksir tanımlarını bizlere veriyor ve bu formülle birlikte bu iksirler üzerinde ustalaşabiliyoruz. ek olarak bulduğumuz kaynaklarla birlikte de bu iksirleri üretebiliyoruz.
 
Oyun içerisinde ürettiğimiz bu iksirleri sapanla birlikte kullanabiliyoruz ve düşmanlara farklı biçimde saldırabiliyoruz. misal verecek olursam büsbütün zırhlı bir Hasım karşımıza çıkıyor, bu düşmanı alt etmek için direkt olarak sapanı başına fırlatamıyoruz. Öncelikle başındaki o zırhı çıkarmak için Özel bir iksir üretmemiz gerekiyor. Bu iksiri sanatkarlık menüsünden üreterek iksirli taşı düşmana başına fırlatıyoruz ve Hasım da başındaki zırhı çıkarmak durumunda kalıyor. Baştakini çıkarttığı anda da olağan taşı başına fırlatarak düşmana Biricik atılımda alt edebiliyoruz.
 
Karşımıza çıkan düşmanların Şayet başları açıksa Biricik taşla birlikte onları alt edebiliyoruz. Yani bu hususta rastgele bir meşakkat yok. Oyun bu bahiste gerçekçi bir yapıyı benimsemiş durumda. Biz de Şayet karşılaştığımız güç durumlarda saklanacak bir yer bulamıyorsak öldük demektir. Zira oyun içerisinde düşmanlarla çabaya girecek bir sistem bulunmuyor. Bu yüzden Daimi olarak kendimizi düşmanlardan gizlenirken buluyor düşmanları gizlice alt etmeye çalışıyoruz ya da düşmanların bizi öldürmesini seyrediyoruz diyebilirim.
 
Gizlilik unsurları
 
 
 
Oyun içerisinde bol bol kapalılık ögeleri bulunuyor ki aslında oyun bunun üzerine şurası durumda. Yani oyun içerisinde bir bölgeye geldiniz ve bu bölge Hasım kaynıyor. Burada direkt olarak düşmanlarının ortasına giremiyor ve dalış yapamıyorsunuz. Oyun içerisinde Daimi olarak gizli gitmek durumunda kalıyor ve düşmanların gerisinden sağından solundan dolanmak durumunda kalıyorsunuz ve onları Biricik bulduğunuz Vakit da alt etmek zorundasınız. Oyun içerisinde zımnilik ögeleri bol bol karşımıza çıkıyor ve yakalandığımız anda da Biricik atılımda ölüyoruz. Öldüğümüz Vakit da o kısmı tekrardan oynamak durumunda kalıyoruz. İşler işte buradan sonra kızışmaya başlıyor.
 
Oyun içerisinde Biricik atakta ölüyor ve Biricik atakta öldürebiliyoruz. Hasebiyle oyunda ikinci bir atak yapmamıza gerek kalmıyor. Lakin kimi durumlarda iksir kullanımından kaynaklı iki sefer sapanımızı kullanmak zorunda kalıyoruz. Oyunda Daimi olarak düşmanlarının gerisinden gizlenerek ilerliyor, onların konuşmalarını dinliyor, ister onları alt ederek ilerliyor istersek de gizli bilinmeyen yanlarından sıvışabiliyoruz. Lakin bu zımnilik durumları epeyce Çok karşımıza çıkıyor ve saklılık oyunlarını seven oyunculara kusursuz bir tecrübe sunuyor.
 
Tek oyunculu bir macera
 
 
 
Oyun içerisinde Biricik oyunculu ve Biricik tarafa hakikat ilerlemeli bir Bina izleri bekliyor. Yani oyunda rastgele bir çevrimiçi Faktör yahut mod yer almıyor. Hasebiyle Biricik oyunculu olarak oynayabileceğimiz, öyküsünün de sonuna kadar gidebileceğimiz bir imal bizleri bekliyor. Bu usul üretimler nitekim de oyuncular tarafından en Fazla oynanan üretimler ortasında yer alıyor ve günümüzde epey Çok çevrimiçi oyunu olmasına Karşın Fazla oynanan üretimler ortasında bu Biricik oyunculu hikaye odaklı oyunlar bulunuyor. Hasebiyle bu oyun da bizlere pek hoş bir tecrübe aktarıyor.
 
Oyun içerisinde çizgisel bir Bina bizleri bekliyor ve rastgele bir Aleni dünya bizlere sunulmuyor. Oyunda yapacağımız atılımlar ve gideceğimiz kısımlar muhakkak fakat çevresel ögeler da oyunda çokça yer alıyor. Oyun içerisinde direkt olarak ilerlemek yerine isterseniz çevreyi keşfedebiliyor ve çevreyi keşfederken de yeni şeyler öğrenebiliyorsunuz. Etrafı keşfederek Çeşitli kaynakları elde edebiliyor yer yer farklı hikaye noktalarına varabiliyor ve farklı bölgelere hakikat adım atabiliyorsunuz. Oyun içerisinde hem etrafı keşfetmek hem de kaynak toplamak hayli Ehemmiyet arz ediyor.
 
Bulmaca kısımları
 
 
 
Oyun içerisinde elbette ilerledikçe yeni yeni mekanikler bizlere sunuluyor diyebilirim. Oyunda Daimi olarak gizli saklı ilerliyoruz lakin yer yer de Çeşitli bulmacaların karşımıza çıktığını görebiliyoruz. Fakat bu bulmacaların bir özelliği var: Epey kolay bir formda çözülüyor. Oyunda yer Meydan bu bulmacalar aslında bildiğimiz bulmacalar değil de ilerlemek için yapmamız gereken atılımlar biçiminde karşımıza çıkıyor. Yani oyun içerisinde bir kutu Mevcut ve bu kutuyu bir yere taşımamız gerekiyor. Bu kutunun nereye taşınacağını bulmak ve o bulmaca kesimini tamamlamak büsbütün bizim işimiz oluyor. öbür taraftan oyun içerisinde ilerleyen kısımlarda Örneğin karşımıza çıkan fareleri muhakkak bir noktaya yanlışsız götürmemiz gerekiyor ve bunun için de Türlü ataklar yapmamız gerekiyor. İşte bu şekil bulmaca kısımları da yer yer karşımıza çıkıyor lakin Fazla zorlayıcı bir biçimde değil. Yapmamız gereken esasen ortada ve muhakkak.
 
Düşman çeşitliliği ve işveren savaşları
 
 
 
Her oyunda olduğu üzere bu oyunda da Yine oyuncuların dikkatini çeken ve İtina gösterilen bir durum bulunuyor. Alışılmış ki farklı farklı düşmanlar ve işveren savaşları sekansları oyun içerisinde Daimi olarak karşımıza çıkıyor. Çeşitli düşmanların karşımıza çıktığı ve bu düşmanları alt etmenin büsbütün bizim stratejimize ve planımıza bağlı olduğu üretimde isterseniz gizli zımnî düşmanların gerisinden gidebilir isterseniz de direkt başının nişan alarak kaskı düşürebilir yahut farklı iksirlerle birlikte onları alt edebilirsiniz.
 
Oyunda karşımıza farklı farklı Hasım tipleri çıkıyor ve bu Hasım tiplerine de alt etmek pek eğlenceli diyebilirim. Oyunda Yeniden Çeşitli atılımlarla birlikte onları indirebiliyor ve farklı farklı Hasım tipleri ile karşılaştığımız Vakit ne yapmamız gerektiğini aslında o anda bulmaya çalışıyoruz. Tekrar Örnek vermek gerekirsem oyunda elinde ateşle sarılı bir kılıcın olduğun Hasım karşımıza çıkıyor. Bu düşmanı alt etmek için öncelikle o yanan kılıcı söndürmemiz gerekiyor. Bu kısımda da Doğal ki direkt olarak envanter sistemimize atlıyor ve burada ateşleri söndüren iksiri oluşturarak düşmana kılıcının üzerine bu iksiri fırlatıyoruz ve ateşi söndürüyoruz. Daha sonrasında ise bu düşmanı yapacağımız ataklarla alt edebiliyor ve onu basitçe indirebiliyoruz.
 
Oyunda Yine tatmin edici biçimde farklı düşmanlar karşımıza çıkıyor ve bunları alt etmek için de Çeşitli planlamalar yapabiliyoruz. Alışılmış ki kıssanın ilerleyen kısımlarında daha farklı Hasım tiplere karşımıza geliyor ve bunları alt etmek için de yapmamız gerekenler esasen oyun içerisinde bizlere gösteriliyor. Hasebiyle rastgele bir zorluk çekeceğimiz kısım bulunmuyor.
 
 
 
Oyunda diğer taraftan karşılaşacağımız işveren savaşları bulunuyor ve bu işveren savaşları da şiddetli değil lakin birazcık hudut bozucu olabiliyor. Zira oyunda Biricik bir atak bahtımız olduğundan Dolayı ikinci bir bahtımız bulunmuyor. Oyunda direkt bir vuruş yediğimiz Vakit direkt olarak ölüyor ve o kısmı tekrardan yine oynamamız gerekiyor. Oyun içerisinde kayıt konusunda Türlü ezalar da bulunuyor. mesela işveren savaşları Biricik bir kayıt noktası formunda alınıyor yani işverene Şayet nihayet bir vuruş vuracakken ölürseniz işveren savaşının en başına hakikat atılıyorsunuz ve tekrardan birebir şeyleri yapmak durumunda kalıyorsunuz. Münasebetiyle bu durum sonunuzu bozacak bir Hadise olarak karşımıza çıkabiliyor.
 
Sinir bozucu noktalar
 
 
 
Oyun bizlere bu özellikleri ile birlikte çok tatmin edici ve eğlenceli bir Bina sunsa da yer yer de sonumuzu bozuyor. Bilhassa oyunun ilerleyen kısımlarında ve artık birçok iksiri üretebileceğimiz yerde hudut bozucu durumlar üst seviye çıkabiliyor. Oyunda düşmanların bizi Biricik bir atakta öldürmesi ve kullandığımız sopanın yavaş kalması üzere durumlar Daimi olarak tekrarlandığı Vakit oyun içerisinde küçük bir hudut krizi geçirebiliyoruz. Zira kimi kullandığımız sapan sebebiyle düşmanlara tam taşa atacakken yakalanabiliyor ve sapanın suratı birazcık yavaş olduğu için yapacağımız atakta geç kalabiliyoruz ve düşmanın bizi öldürmesini izliyoruz. Bu durum sıkça karşınıza çıkacak. Sonlarınıza Yargıç olun.
 
Oyunda Tekrar tuzaklarla dolu bir bölgeye geliyor. Tuzaklarla dolu bölgeyi 5 dakikalık bir sekans boyunca oynuyorsunuz ve tam sonunda gerçek geldiğinizde ve orada öldüğünüz Vakit oyun sizi en başa yanlışsız atıyor ve tekrardan bu kısmı oynamak durumunda kalıyorsunuz. Yani oyun içerisindeki kayıt noktası birazcık sonlarımızı bozabiliyor ve bu durumda nitekim yapabilecek rastgele bir şey yok.
 
 
 
Diğer taraftan oyun Daimi olarak saklılık üzerine kurulduğu için tam ilerlerken Hasım ardını döneceği tutuyor ve bizi görebiliyor yahut tam düşmanı alt edecekken yandaki Hasım görüyor ve bizi indiriyor. İşte bu üslup durumlar oyun içerisinde Daimi olarak karşılaşacağınız kısımlar. Münasebetiyle bunu Daimi olarak yaşarsınız ve art arda bir yerde ölürseniz oyun içerisinde birazcık sinirlenebilirsiniz ve oyundan tahminen de çıkmak durumunda kalırsınız. Lakin buraları sakin bir başla oynarsanız oyundan hem Beğeni alır hem de kısa bir mühlet içerisinde o kısmı geçmiş olursunuz.
 

Kısaca toparlamak gerekirsem oyun bizlere çizgisel Biricik oyunculu kapalılık ögelerinin ön planda olduğu aksiyon ve macera tecrübesi aktarılıyor. hikaye odaklı bu imal içerisinde bizlere hoş ve tatmin edici bir hikaye ve Yine tatmin edici bir nihayet bekliyor diyebilirim. Bu biçim Biricik oyunculu koridor üslubu ilerlemeli hikaye odaklı üretimleri seviyorsanız ve oynayacak oyun arıyorsanız ve bu oyunu da oynamadıysanız kesinlikle bu üretime  bir göz atmalısınız. Oyunun esasen bir devam oyunu da bulunuyor. Hasebiyle bu oyunu oynadıktan sonra devam oyununa da geçiş yapabilirsiniz. Oyun bizlere pek hoş bir tecrübe aktarıyor. Gerek kıssası ile gerekse atmosferi ile bizleri içine çekiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir