Retro tarzı korku oyunu Homebody yakında geliyor: Nostalji bir hayatta kalma deneyimi

Fixlenmiş Hile, Genel, Güncel Hile, Hile, İnceleme/Özel İnceleme, Ön İncelemeler, Tam Çözüm/Rehber May 19, 2023 Yorum Yok

 
Game Grumps tarafından geliştirilen ve Rogue Games tarafından yayınlanacak olan korku, bulmaca, aksiyon oyunu Homebody, 1 Haziran’da biz oyun severlerle buluşmaya hazırlanıyor. Karanlık bir atmosferi bünyesinde barındıran ve atmosferden çıkış yapacak olduğumuz imal içerisinde bir katil tarafından aranan olarak burada yer alıyoruz. Sinemalardaki konsepti benimseyen oyunda peşimizde bir katil bulunuyor ve biz de bir Küme Dost olarak peşimizde bulunan katilden kaçmaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde peşimizde bulunan katilden kaçmaya çalışırken Çeşitli bulmacalarla ve zorluklarla karşılaşabiliyor, onları aşmak için de arkadaşlarla birlikte birbirimize dayanak oluyor ve bunun yanı Dizi bulmacaları da süratli bir halde çözmeye çalışıyoruz.
 
Nostaljik bir hayatta kalma deneyimi 
Nostaljik bir hayatta kalma tecrübesini bizlere aktaracak olan yapının içerisinde kaygı ögeleri, bulmaca ögeleri ve aksiyon ögeleri yer alıyor. Bu ögelerin harmanlandığı üretimle birlikte hayatta kalmaya çalışıyor, hayatta kalmaya çalışırken de tüylerimizi diken diken eden durumlar ortaya çıkabiliyor. Oyun içerisinde Daimi olarak sağımıza solumuza bakmaya çalışıyor ve sağa sola bakarken de garip seslerin geldiğini duyabiliyoruz. Her bir küçük sesle birlikte ürktüğümüz imal içerisinde farklı farklı bulmaca cinsleri de karşımıza geliyor.
 
Bir küme, katil tarafından kovalanıyor 
 
 
Oyun içerisinde kısa bir tatil yapmak için bir Küme arkadaşla birlikte kimsenin olmadığı bir yeri kiralıyor ve burada bir mühlet takılmak için bulunuyoruz. Elbette bu takılma olağan bir halde geçmiyor ve günün ilerleyen saatlerinde eşimize bir katilin peşimize takılması ile sonlanıyor. Bu bir Küme genç bu katil tarafından hırpalanıyor ve gözetlenmeye başlıyor. Gecenin karanlığı ile birlikte bu katil daha da kendini göstermeye başlıyor ve garip seslerle birlikte artık katil gün yüzüne çıkmayı bekliyor. Katilin gün yüzüne çıkması ile birlikte Küme panik haline geçiyor ve artık buradan çıkmanın yollarına aramaya koyuluyor. İşte biz de burada da devreye biz giriyoruz ve karşımıza çıkan Çeşitli zorlukları hem arkadaşlarımızı kurtarmak hem de kendimizi buradan çıkarmak için aşmaya başlıyoruz.
Bu oyunda daha Fazla karanlık bir atmosfer bizleri bekliyor ve ışıklarının olmadığı bir karanlık içerisinde kendimizi buluyoruz. Tuzaklarla dolu bu yerden çıkmak için karmaşık bulmacaları çözmeye çalışıyor ve bu bulmacaları çözmek için de birazcık başımızı kullanmak gerekiyor ve birtakım aldatıcı bulmacalar da karşımıza gelebiliyor. Hasebiyle bulmacaları gördüğümüz üzere çözmeye çalışmayabiliyor tahminen de Aksi mantık yaparak bunları ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Her bulmacayı çözdükçe olaylar daha da netleşiyor ve buradan çıkma imkanımız daha da artıyor. Bu meskenden yani yerden çıkmamız tahminen imkansız görünebilir lakin bunun yaptığımız atılımlarla birlikte Fazla daha kolay olduğunu görebilecekseniz.
 
 
Oyun içerisinde sağda solda Türlü ipuçları aramaya koyuluyor ve Çeşitli objelerle birlikte etkileşime geçebiliyoruz. Bu etkileşime geçtiğimiz objelerle ve ögelerle birlikte bulmacaları çözmeye çalışıyor ve olayları gidişatına istikamet verebiliyoruz. Oyunda sağı solu keşfetmek ve çevreyi tahlil etmek hayli Ehemmiyet arz ediyor. Zira buradan çıkmanın yolu hem etrafı gözetlemekten hem de karşımıza çıkan bulmacaları titizlikle ortadan kaldırmaktan geçiyor. Oyunda Daimi olarak girilmeyen bölgelere girecek, bakılmayan ayrıntılara dikkat kesilecek ve etraftan gözümüzü ayırmamamız gerekecek.
 
Retro biçimi bir sanat tarzı yer alıyor
Homebody oyununun grafik yapısına bakacak olursak daha Fazla retro usulü grafik tarzı ve sanat yapısı ile karşımıza çıkacak. Oyunda birazcık bulanık ve birazcık piksel üslubu grafik stili  yer alacak. Esasen retro stili grafik tarzının de bu şekil özellikleri bulunuyor. Eski stili bir imaj tarzıyla Çağdaş bir tecrübe sunmayı hedefleyen imal içerisinde arka planda da duygusal bir hikaye anlatılıyor. Bu öyküye kapsamında ise kendimizi kapana kısılmış bir halde buluyoruz. Oyun içerisinde bir Küme arkadaşla birlikte bu maceraya atılıyor, hem bu arkadaşları hem de kendimizi kurtarmaya çalışıyoruz. Öte yandan bu kapana kısıldığımız anlarda onların hislerini açığa çıkarabiliyor ve daha Fazla ne yaşadıklarını ortaya dökebiliyoruz. Hasebiyle duygusal olarak da onların konuşmalarından ve içerisinde bulunduğumuz durumdan etkilenebiliyoruz.
 
Kovalamaca kısımları bulunuyor 
 
 
Oyunda bulunduğumuz kısımlarda Türlü kovalamaca sekansları da yer alıyor. Bu kovulanınca sekansları ile birlikte de kendimize bir yerden bir yere hakikat koşarken bulabiliyoruz. Oyun içerisinde bulunduğumuz yerde dar koridorlar, uzun ve karanlık bölgeler ve daha fazlası bizleri bekliyor. Buralardan kaçmanın yolu ise hem arkadaşlarla birlikte birlik olmak hem de mantığımızı kullanarak buradan uzaklaşmak. Oyun içerisinde Daimi olarak kendimize gergin hissediyor ve bu gergin ortamda kendimizi rahatlatmaya çalışıyoruz. Lakin işler istediğimiz üzere gitmiyor ve katil Daimi olarak bizle uğraşmaya başlıyor. Oyunda katil ilerleyen vakitlerde daha Çok karşımıza çıkıyor hatta bir anda gerimizden fırlayabiliyor ve hasebiyle biz de kendimizi Daimi olarak diken üzerinde hissediyoruz. Oyunda bir odaya giriş yaptığımız Vakit öncelikle o o dayı âlâ keşfetmeli, burada bulunan tuzakları ortaya çıkarmalı ve Şayet bulmaca varsa bulmacaları da burada ortadan kaldırmalı.
 
Gizlilik mekanikleri ile saklanabiliyoruz 
 
Oyun içerisinde üstte bahsettiğim özelliklerin haricinde bir de gizlenme mekanikleri de bulunuyor. Bu gizlenme mekanikleriyle birlikte kendimizi dolaplara, Öbür bir şeylerin gerisine ve içerisine saklayabiliyoruz. Şayet katil peşimize takılırsa süratli bir halde koşmaya çalışıyor ve en yakın saklanabileceğiniz yere gitmemiz gerekiyor. Katil peşimizde olduğu sürece bizde süratli bir halde koşmaya çalışıyor ve bulduğumuz bir dolaba kendimize atmamız gerekiyor. Dolaba saklandıktan sonra katil bizi bulamıyor ve bu süreçte de kendi nefsimizi tutmamız gerekiyor. Katili uzaklaştıktan sonra da tekrardan dolaptan çıkabiliyor ve kaldığımız yerden oyuna devam edebiliyoruz.
 
 
Homebody içerisinde çözmemiz gereken Çeşitli bulmacalar bulunuyor ve bu bulmacaları çözmek için de etraftan Daimi olarak ipuçları bulmaya çalışıyoruz. Biricik tek ipuçlarını bulmak için etrafı keşfetmeye başlıyor ve bu esnada da sağı solu didik didik ediyoruz. Münasebetiyle oyunda etrafı keşfetmek ve etrafa bakmak hayli Ehemmiyet arz ediyor. Gizemli olayları açığa çıkarmak için de keşif olayları ön planda yer alıyor.
 
Önemli seçimlerle kümenin yazgısını belirleyebiliyoruz 
Oyunda üstte bahsettiklerimin haricinde bir de seçim düzeneği bulunuyor ve birtakım durumlarda yapacağımız seçimlerle birlikte gidişatı değiştirebiliyoruz. mesela bir odadan kaçıp diğer odaya geçmek için karşımıza bir diyalog penceresi geliyor. Bu diyalog penceresiyle birlikte istersek karşıya geçebiliyor istersek de burada kalabiliyoruz. Bu sistem sayesinde kümesi ve bizim hayatımız büsbütün elimizde oluyor. Münasebetiyle oyun içerisinde Değerli seçimler yer alıyor ve bu seçimleri yaptıktan sonra da kendi bahtımızı belirleyebiliyoruz.
 
 
Nostaljik bir yapıyı bünyesinde barındıran bu kaygı hayatta kalma bulmaca macera oyunu 1 Haziran tarihinde çıkış yapmaya hazırlanıyor. Oyunun şu anda Steam sayfası Aleni durumda ve Steam sayfası üzerinde “Pek Yakında” ibaresi yer alıyor lakin geçtiğimiz gün oyunun 1 Haziran tarihinde çıkış yapacağı açıklandı. Münasebetiyle oyun Haziran ayının birinci günü bizlere snulacak. Bu üslup oyunlardan hoşlanırsanız bu oyuna bir göz atabilir ve bir Talih verebilirsiniz.
 
Oyun fragmanı
 
 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir