9 Childs Street – İnceleme

Fixlenmiş Hile, Genel, Güncel Hile, Hile, İnceleme/Özel İnceleme, Ön İncelemeler, Tam Çözüm/Rehber Mar 24, 2023 Yorum Yok

 
N4bA ve  SsmA takımları tarafından bizlere sunulan ve bu yılın Şubat ayı içerisinde çıkış yapan dehşet macera gizem oyunu bizleri sahiden de yerimizden zıplatacak bir yapıya sahip. Oyun içerisinde genel manada oyuncak bebeklerle – çocuklarla haşır neşir olabiliyor ve bunlarla birlikte epey Çok vakit geçirebiliyoruz. Oyun içerisinde karanlık bir atmosfer ve bizleri gerim gerim geren bir hava yer alıyor. Korkutucu anların geldiğini gerek bassların artmasından gerekse karanlığın daha da artmasından anlayabiliyor ve bu oyun içerisinde kendi yolumuzu bulmaya çalışıyoruz.
 
Diğer kaygı oyunlarından farklı olarak burada bir çocuk Ira olarak yer alıyoruz ve karşı komşunun yaşadığı olaylara Şahit olmaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde karşı konutta bulunan bir olayın her tarafını incelemeye çalışıyor ve biz de bir çocuk olarak kendi konutumuzdan ve odamızın penceresinden kaçarak bu olaya iç olmaya çalışıyoruz. Çocuk aklı ile harekete geçtiğimiz ve karanlık bir meskenin içerisine hakikat dalış yaptığımız bu oyun içerisinde nitekim korkutucu ve geren bir atmosfer bizleri bekliyor. Oyun içerisinde birinci etapta bu karanlık atmosfer bizleri pek korkutmasa da gerek arka planda çalan müzikler gerekse gerginliğin daha artmasını sağlayan uğultular bizleri germeye ziyadesiyle yetiyor.
 
 
 
Oyun içerisinde Ufak bir çocuk olarak oynadığımızdan Dolayı pek Çok yere erişim sağlayamıyor ve zati oyunu yapısı da buna nazaran dizayn edilmiş durumda. Oyun içerisinde bulunduğumuz konutta öbür endişe oyunlarında olduğu üzere birçok kapı bulunuyor. Bu kapıların gerisine Daimi olarak girip çıkabiliyoruz ve buralarda neler olur bittiğini öğrenmeye çalışıyoruz. Elbette oyun bizlere arka planda bir hikaye anlatıyor ve bu hikaye kapsamında biz de burada bulunuyoruz ve bu kıssayı nihayetine erdirmeye çalışıyoruz. Fakat Natürel ki bu Fazla kolay olmuyor.
 
Oyun içerisinde bulunduğumuz mühlet boyunca Daimi olarak kendinizi gerilmiş hissediyoruz ve sağdan soldan çıkacak olan şeylere odaklanmaya çalışıyoruz. Münasebetiyle bu oyun bize Daimi olarak diken üstünde tutuyor diyebilirim. Oyun içerisinde rastgele bir Ana ile karşılaşmıyor yalnızca bizim üzere çocuk karakterlerle karşılaşabiliyoruz. Fakat bu çocuk karakterler Doğal ki ürkütücü olarak karşımıza çıkıyor. Oyunda Yine oyuncak bebekler yer alıyor ve bu oyuncak bebekler de bir anda karşımıza çıkıyor ve oyun genel olarak jumpscare mekaniklerinden oluşuyor – fakat dozunda.
 
 
 
Arkamızı dönmeye korktuğumuz ve Daimi olarak üzerimize bir şeyin geldiğini hissettiğimiz bu imal içerisinde sahiden hoş bir kaygı tecrübesi bizlere sunuluyor. Oyun içerisinde Aka bir meskende bulunuyoruz ve bu meskenin gizemini çözmeye ve bu öykünün sonuna gelmeye çalışıyoruz. İstersek bu konutun dışarısına çıkabiliyoruz lakin Olağan ki meskenin etrafı çitlerle kaplı olduğu için pek bir yere ayrılamıyoruz. Münasebetiyle konutun bahçesi de iç olmak üzere bizlere sunulan bu alanda olayları çözümlemeye başlıyoruz.
 
Oyun içerisinde yer yer kendi sahip olduğumuz eşyalar karşımıza çıkabiliyor ve bu eşyaların nasıl bir konuta geldiğini sorgulamaya başlıyoruz. Doğal bu stil oyunlarda pek sorgulama yapmamız mantıklı değil. Zira dehşet oyunlarda bildiğiniz üzere aklımızı kaybetme noktasına geldiğimizden Dolayı artık oyunu bitirmek ve ne olacaksa olsun kıvamına geliyoruz. Bu oyun da kısa müddette bunu başarıyor.
 
 
 
Oyun bizlere uzun bir oynanış tecrübesi sunmuyor. Esasen endişe oyunları aslında her şeyi tadında bırakması gerekiyor. Oynanışınıza nazaran yaklaşık olarak 1-1,5 saatte bitirebileceğiniz bir üretim diyebilirim. Oyun içerisinde Yeniden üstte da belirttiğim üzere bir mesken içerisinde bulunuyoruz ve bu meskeni Daimi olarak keşfediyor, kapılarını açmaya çalışıyor ve Çeşitli bulmacalarını çözmeye çalışıyoruz. Doğal kaygı oyunlarının olmazsa olmaz ögelerden biri bu bulmacaları çözmek için de etraftaki notları aramaya koyuluyor ve etrafta bulduğumuz korkutucu karakterlerle etkileşime geçerek onların ne istediğini öğrenmeye çalışıyor ve bu halde vazifeleri yapmaya başlıyoruz.
 
Oyunda Olağan ki öbür kaygı oyunlarında olduğu üzere birçok kapı ve kat bulunuyor. Endişe oyunlarında bildiğiniz üzere bir konut varsa bu bağımsız olarak yani Biricik katlı olarak karşımıza çıkmıyor illaki üst çıkan merdivenleri ve birçok yere açılan kapısı bulunması gerekiyor. Bu oyunda da bu durum ne yazık ki karşımıza çıkıyor. Oyun içerisinde ne kadar Fazla kapı olursa o kadar Fazla keşfetmeniz gereken Meydan ve bulmaca olduğu manasına geliyor. Münasebetiyle endişe oyunları bu bahiste ellerini epey bol tutuyor.
 
 
 
Genel olarak hoş bir kaygı tecrübesi bizlere aktarılıyor. Olağan ki endişe oyunlarını oynayabiliyorsanız bu oyuna bir göz atabilir ve bir Talih verebilirsiniz. Şayet oynayamıyorsanız bu oyundan Irak durmanızı tavsiye ederim. Oyun içerisinde kısa ve öz olarak bir hikaye anlatılmış durumda. Tabi bu hikaye herkes tatmin etmeyebilir lakin esasen kaygı oyunlarında Fazla Çok bir hikaye beklentimiz olmuyor. Bu oyunda karşımıza Müstakil bir geliştirici tarafından çıktığından Dolayı yüksek beklentiniz olmasın. Fakat korkmayı sevenler için bu oyun çok tatmin edici bir tecrübe sunuyor.
 
Gerilim dozunun Daimi olarak artış gösterdiği ve gerek efektleri ile gerek sesleri ile pek korkutucu bir tecrübe sunmayı hedefleyen bu oyun bizleri hakikaten yerimize kilitliyor ve olayın artık sonuna gelmeye çalışıyoruz. Oyunda Yeniden etrafı keşfetmeye çalışıyor, Çeşitli notları okumaya çalışıyor ve yer yer de küçük bulmacalarla birlikte olayları çözümlemeye başlıyoruz.
 
 
 

Oyun şu anda Steam üzerinden PC platformu için var durumda. Dilerseniz Steam sayfası üzerinden oyunu satın alabilir ve kütüphanenize ekleyebilirsiniz. Oyun şu anda 75 Türk lirasından satışta ve içerisinde bulunduğumuz indirim kapsamına girmemiş durumda. İster indirime girmesini bekleyin isterseniz de direkt olarak satın alın Bu oyun 1-1,5 saatlik bir kaygı tecrübesini tatmin edici bir biçimde aktarıyor diyebilirim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir